2017 rok československých legií

Sokolové vzpomenuli 72. výročí konce 2. světové války / 10.05.2017

Tak jako každý rok, i letos v květnu si sokolové s celou českou společností připomenuli již 72. výročí ukončení 2. světové války a osvobození naší vlasti. Sokolové se již tradičně zúčastnili pietních akcí, které se při této příležitosti konaly v hlavním městě i na dalších místech republiky. Tradiční pietní akce na Vítkově se zúčastnila starostka České obce sokolské sestra Hana Moučková. Při vzpomínkových akcích nechyběli ani sokolští praporečníci.

Za přítomnosti předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěchy, který zastoupil v tento slavnostní den prezidenta republiky Miloše Zemana, vysokých ústavních a vládních činitelů, armády, válečných veteránů i veřejnosti se v neděli 8. května uskutečnil v Národním památníku na pražském Vítkově tradiční pietní akt, který připomněl výročí konce války. Po nástupu jednotek Čestné stráže Armády ČR, Hradní stráže, 13. dělostřeleckého pluku, 24. základny dopravního letectva, 26. pluku velení, řízení a průzkumu a jednotky Policie ČR následovala státní hymna. Poté předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch provedl v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického přehlídku nastoupených jednotek. Přinesení historických praporů zahájilo pietní akt na počest hrdinů, kteří za 2. světové války obětovali své životy za svobodu Československa. Jménem České obce sokolské položila věnec starostka ČOS sestra Hana Moučková.

Výročí konce druhé světové války a Pražského povstání si sokolové s celou českou společností připomenuli i ve dnech předcházejících oficiální oslavě 8. května. Již ve čtvrtek 5. května, ve výroční den zahájení Pražského povstání, se vzdělavatel ČOS bratr Zdeněk Mička účastnil vzpomínkové akce k tomuto výročí u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze. O den dříve, 4. května, jednatelka Vzdělavatelského odboru ČOS sestra Kateřina Wágnerová reprezentovala Českou obec sokolskou při pietní vzpomínce na nacisty popravené české vlastence v pankrácké věznici.