Rope skipping není jen „skákání přes švihadlo“ / 12.02.2018

Že Sokol nabízí sport pro každého všichni víme. Že se v něm můžete věnovat i netradičním sportu, o jejichž existenci zatím možná ani nevíte, už tak známé není. Proto vám v následujících týdnech a měsících budeme některé z nich představovat. Nikdy není pozdě začít! A pro začátek si něco řekneme o sportu, kterému jsme věnovali prostor poměrně nedávno, když do České republiky zavítala dokonce mistryně světa. Ano, jde o tzv. „rope skipping“.

Co si pod pojmem „rope skipping“ (RS) představit? Základní definicí by mohlo být „skákání přes švihadlo na vrcholné sportovní úrovni“, často na pomezí akrobacie. RS je sport a zábava zároveň, který v sobě skrývá spoustu různých předností. Zlepšuje nejen fyzickou kondici, koordinaci, ale také utužuje vzájemné vztahy mezi skokany. Dokáže uplatnit např. prvky taneční, gymnastické, rychlostní. „Rope skipping si buď zamilujete, nebo naopak. Já se do toho zamilovala pouze díky svým dětem, u kterých vidím postupem času veliký pokrok, radost z každého nového povedeného triku“, říká Kateřina Strejcová ze Sokola Libochovice. Nejtěžší je podle ní zvládnout vše technicky, a především koordinovat všechny pohyby. Každý skok je nutné několikrát po sobě opakovat, než si sportovec vše osvojí a je proto třeba neustále trénovat.

„K rope skippingu mě přivedly mé dcery, pro které jsem nemohla najít žádný vhodný zájmový kroužek. Vzhledem k tomu, že v té době jsem mimo jiné aktivně hrála tenis a skok přes švihadlo byl zařazován při trénincích, navštívila jsem v Praze paní Janu Beránkovou, která pořádala kurzy pro dospělé. Pak už se to rychle rozjíždělo: nejdříve 6, pak 8, 15 a nakonec 49 dětí. Jsem ale přesvědčená, že se nadále budeme rozrůstat, jelikož tento sport narůstá na oblibě,“ dodává Kateřina.

Právě ona se postarala o onu výše zmiňovanou návštěvu několikanásobné mistryně světa a Evropy v této disciplíně, Adrienn Banhegyi z Maďarska. Ta si své diváky i účastníky workshopu zcela podmanila. K příjemně neformálnímu prostředí tohoto sportu patří i to, že když jí Kateřina napsala, že se chystá organizovat akci pro děti, odpověď od této „rope skippingové celebrity“ přišla velmi rychle.

Libochovická jednota je přitom rope skippingovým průkopníkem v rámci celého Sokola. Jinak v jeho rámci existuje jen malé množství rope skippingových týmů. A libochovickým se daří: „Děti rády vystupují na různých akcích, přistupují k tomu dost svědomitě. Mají radost, i když se někdo z našeho týmu dokáže naučit něco nového. Účastníme se různých soutěží, kde občas dosáhneme i na stupně vítězů, což všechny neustále žene kupředu. Nepopírám, že jsem na ně pyšná,“ chválí Kateřina Strejcová.

A chválí si také spolupráci s městem: „Vzhledem k tomu, že počet dětí vzrostl raketovým tempem, prostor, kde jsme dříve tento kroužek provozovali již nevyhovoval. Zvládnout tento zájem nám pomáhá i město Libochovice, čehož si velice vážím.“

A jak se tento sport provozuje na vrcholové úrovni? Disciplín na mistrovství světa je hned několik. Dělí se na soutěže jednotlivců a týmů a na rychlostní a freestylové skákání. Tyto hlavní disciplíny pak mají mnoho dalších podskupin, za „královskou disciplínu“ jsou považovány tzv. „trojšvihy“. Pro diváky je velmi atraktivní i týmová show.