Šplh je fyzicky náročný, ale se skvělou partou lidí / 24.04.2018

Víte, kdo získal první českou zlatou olympijskou medaili? Byl to sokol Bedřich Šupčík a získal ji za disciplínu, kterou už byste dnes na olympiádě nenašli – šplh bez přírazu na osmimetrovém laně. Přesto má B. Šupčík i dnes v Čechách dost následovníků.

A právě mezi sokoly jich je požehnaně – v minulé sezóně se závodů ve šplhu na laně zúčastnilo celkem 130 závodníků a mezi nimi mělo své zastoupení 11 sokolských jednot. K těm největším patří v tomto sportu jednoty z Příbrami (pořadatelská jednota Memoriálu Bedřicha Šupčíka), Sokol Brno I a školní sportovní klub Palestra Praha. V Sokole Příbram se šplhu věnuje přibližně 15 závodníků, mezi nimi i Jiří Kotlan, který je dnes jedním z hlavních organizátorů Memoriálu.

„V příbramském Sokole, jehož jsem členem, byla v roce 1993 obnovena tato pro většinu lidí zapomenutá sportovní disciplína. To je důvod, proč mají příbramští sokolové ke šplhu velmi blízko,“ říká o renesanci tohoto sportu J. Kotlan.

Šplh na laně byl v rámci olympijského gymnastického víceboje nahrazen cvičením na prostných, pravděpodobně kvůli jejich vyšší divácké atraktivitě. To znamenalo jeho ústup ze slávy po celé Evropě. Určitým ostrůvkem zůstaly právě Čechy – v současnosti podle dostupných informací jinde neexistuje systém soutěží, který by byl podobný tomu našemu. V minulosti se Češi účastnili závodů ve francouzském Lionu, kde obsadili téměř všechny přední příčky. Šplh na laně se nyní snaží rozšířit skrze Světový svaz sokolstva.

Standardní soutěže se konají na 8 m stejně jako tomu bylo na olympijských hrách v roce 1924. Dorostenci a ženy šplhají na 4,5 m. Jednou ročně se v Novém městě nad Metují pořádá šplh na 14 m, který byl zařazen do prvních novodobých olympijských her, které se uskutečnily v roce 1896.Tuto distanci lze považovat za královskou.

Nemá cenu zastírat, že tato disciplína je fyzicky velmi náročná. Na střední škole, kde je 600 chlapců, zvládne podle J. Kotlana osmimetrové lano vyšplhat obvykle pět z nich. Poměr mezi sílou a hmotností je velmi důležitý, ale ani bez dobré techniky nemůže závodník pomýšlet na přední příčky.

„Nějakým způsobem kopnout do míče umí každé dítě. Lano nevyšplhá téměř žádné. To je důvod, proč se většina závodníků rekrutuje z řad sokolské všestrannosti nebo sportovní gymnastiky, kde se pravidelně šplhá.Je to ale sport, který vás udržuje v dobré fyzické kondici. Navíc se kolem tohoto sportu utvořila vynikající parta lidí,“ uzavírá spokojeně Jiří Kotlan.