Sokol Paříž je laureátem Ceny Gratias agit 2018 / 10.06.2018

Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický udělil 8. června 2018 ve Velkém sále Černínského paláce Cenu Gratias agit, která bylo letos předána 14 laureátům. Mezi nimi je rovněž Sokol Paříž. Pařížští sokoli byli u zrodu československých legií, když společně se členy spolku Rovnost vytvořili legendární rodu Nazdar.

V červnu 1938, po násilném připojení Rakouska k Německu, uspořádala pařížská jednota velké shromáždění v Paříži, aby upozornila veřejnost na hrozící nebezpečí fašismu. Zúčastnilo se ho přes 3000 lidí. Po mnichovském diktátu byl na Sokolské louce v Gournay-sur-Marne postaven stanový tábor pro české i slovenské uprchlíky, kteří mířili do Anglie. Sokol Paříž byl ale také mezi těmi, kdo v době nesvobody v Československu, po roce 1948, dbal o to, aby sokolské ideje dále žily. V tomto období také pečoval o památku legionářů padlých na frontách 1. světové války ve Francii.

Rozhovor s představiteli Sokola Paříž - s místostarostkou sestrou Helenou Kopeckou, s bývalou náčelnicí sestrou Jiřinou Bystrickou a s bývalým starostou bratrem Jiřím Bystrickým – o činnosti této sokolské jednoty si budete moci přečíst v červnovém tištěném vydání časopisu Sokol.

Cenu Gratias agit uděluje od roku 1997 ministr zahraničních věcí za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Cena byla zřízena jako ocenění předních osobností a organizací za příkladné aktivity v nevládní sféře.

Na fotografii : ministr Martin Stropnický,  Marie Roy, vzdělavatelka Sokola Paříž a bývalý starost Sokola Paříž Jiří Bystrický