Proběhl první termín Noci sokoloven 2018 / 26.09.2018

V pátek 21. září se již počtvrté široké veřejnosti otevřely brány sokoloven po celé republice. Nechyběl samozřejmě ani Tyršův dům. Po roce se zase konala Noc sokoloven. Program na jednotlivých místech byl opět pestrý, od soutěží a her pro děti, přes prohlídky sokoloven, výstavy, opékání špekáčků, až po přespání přímo v tělocvičně. Aby měli zájemci lepší přehled o tom, do které sokolovny to mají nejblíž, spustili jsme nový web sokolskepamatky.eu s přehledem všech jednot zapojených do letošního ročníku. A bylo z čeho vybírat! Vždyť se přihlásilo na 115 jednot!

Noc sokoloven v Tyršově domě

Podívat se do prostor rozlehlého Tyršova domu, z nichž mnohé jsou běžně očím veřejnosti skryty, láká každoročně spoustu zájemců. Ani letos tomu nebylo jinak. Již tradičně pro ně byly připraveny dvě komentované prohlídky celým areálem, o výklad se opět perfektně postaral bratr Zdeněk Bartůněk. Velké popularitě se již tradičně těší také večerní výstup na střechu Tyršova domu, ačkoli tentokrát nebylo jisté, zda se vůbec uskuteční – k večeru se totiž přihnala silná bouřka. Přesto se před devátou hodinou prostor u vrátnice číslo 1 zaplnil. Počasí se nakonec částečně umoudřilo a tak jsme, vybaveni baterkami a čelovkami, výstup úspěšně absolvovali a kapky deště krásnému pohledu na panorama Prahy nijak neubraly.

K Noci sokoloven v Tyršově domě pravidelně patří rozmanité workshopy. Ve zdejších tělocvičnách si mohli návštěvníci od 17 do 19 hodin vyzkoušet například karate,historický šerm či parkour. Nejvíce nabito pak bylo ve velké tělocvičně u trampolín. Ty to vyhrály u dětí na plné čáře. Tím ale program pro děti zdaleka nekončil. V Michnově paláci se totiž v 18 a 19 hodin představilo loutkové divadlo Kašpárek Sokola Pražského s hrou "Zlaté srdce" Bohumila Schweigstilla adaptovanou pro rodinné divadlo, formát, který byl oblíbený zejména za první republiky, jejíž atmosféru právě hra "Zlaté srdce" odráží. Oslavuje totiž první rok existence nového státu, což se během pátečního večera stalo lákadlem i pro rodiče. Loutkáře následně vystřídal bratr Josef Kubišta ze Sokola Libeň, aby dětem přečetl některé ze svých právě vydaných sokolských pohádek. Čekání si děti krátily v dětském koutku plném omalovánek a vystřihovánek a kdo chtěl, mohl si vyzkoušet některý ze sokolských cvičebních úborů a vyfotografovat se v něm.

Ani dospělí se nenudili. V přízemí Michnova paláce byla umístěna roll-upová výstava Československé obce legionářské "Bachmač 1918–2018" připomínající slavnou bitvu první světové války a její letošní stoleté výročí. K výstavě byla připravena i soutěž pro malé i velké návštěvníky o zajímavé knihy. Soutěžili také tzv. "kačeři", tedy příznivci geocachingu, kterým se výstava otevřela již v odpoledních hodinách v rámci jejich eventu. Kromě knížek mohli návštěvníci na letošní Noci sokoloven vysoutěžit také plavenky do bazénu Tyršova domu, který byl po celou dobu trvání programu přístupný zdarma.

Noc sokoloven v jednotách

Nejen v Tyršově domě byl připraven bohatý program. Stejně jako minulé roky, také letos si sokolské jednoty po celé republice na přípravě Noci sokoloven daly záležet. Třeba v Mladé Boleslavi cvičily nejprve děti, po nich i maminky, které si vyzkoušely obruče. V Poděbradech se zaměřili na gymnastiku – gymnastická cvičení vyzkoušel doslova každý, kdo do zdejší sokolovny přišel. Rodiče, děti, dokonce skupinka streetworkoutistů. Některé děti si vyzkoušely své vůbec první salto. Jinde probíhala Noc sokoloven dobrodružněji, než bylo zamýšleno. Tak tomu bylo například v Ostroměři, kde najednou vypadl elektrický proud. V Milovicích zase vyhnal předčasně účastníky Noci sokoloven pod střechu déšť. Nenadálé situace ale nikomu náladu nezkazily, jak je ostatně patrné ze zpráv, které nám jednoty začínají posílat.