Oslavy 100 let republiky v Praze zahájí pochod se sokoly, zakončí ohňostroj / 28.10.2018

Národní oslavy sta let československé státnosti vyvrcholí o víkendu na několika místech v Praze. V sobotu na Václavském náměstí se do nich zapojí i sokolové. Oslavy završí v neděli 28. října ohňostroj, který bude odpálen v 19 hodin, 18 minut.

Hlavní část oslav se odehraje 27. a 28. října. Program zahájí slavnostní pochod za republiku, kterého se budou účastnit zástupci Sokola, legionářů a dalších organizací a spolků Ten začne ve 12:30 na Kampě, ve 13:30 bude docházet do horní části Václavského náměstí. Do průvodu jsou zváni všichni Pražané a návštěvníci hlavního města.

Během celého víkendu budou probíhat koncerty na třech pódiích v Praze, a to na Náměstí Republiky, Staroměstském náměstí a Václavském náměstí. Slavnostní program připravily desítky státních a veřejných institucí a kulturních zařízení. Návštěvníci národních oslav v Praze se mohou také těšit na živé obrazy v ulicích hlavního města.

Vrcholem programu budou oba víkendové večery. Sobotní večerní program začne videomappingem na budovu Národního muzea, která se pro veřejnost slavnostně otevře 28. října 2018.

Nedělní večer ozdobí zmíněný velkolepý ohňostroj. Pyromuzikální show s názvem Společné století provede návštěvníky dějinami posledních sta let. Ohňostroj bude na počest sta let od vzniku Československa odpálen z hladiny Vltavy mezi Čechovým a Štefánikovým mostem. Ideálními místy pro jeho sledování tak bude Dvořákovo nábřeží či náplavka na Františku, kde bude zajištěno i ozvučení, popř. pražská Letná. Nábřeží Eduarda Beneše bude pro veřejnost zavřeno. Show bude trvat 10 minut a 10 sekund.

Informace o všech akcích a událostech spojených s národními oslavami 100 let Československa v Praze jsou k dispozici na webové stránce projektu Společné století.