Skladatel Jaroslav Uhlíř a další kmotři pokřtili Sletový památník / 26.11.2018

Sletový památník, kniha mapující dění spojené s přípravami a průběhem XVI. všesokolského sletu 2018, má za sebou slavnostní křest. Jeho kmotry se stali například skladatel Jaroslav Uhlíř, akademický malíř Stanislav Diviš, sletoví fotografové Markéta Navrátilová a Václav Pancer a samozřejmě starostka České obce sokolské Hana Moučková.

"Skládal jsem hudbu k mnoha sletovým skladbám, mám se slety spojeno mnoho krásných zážitků, například jednou jsem dokonce omylem skoro odcvičil skladbu žen. Takže se už moc těším na ten příští,“ říkal s úsměvem letos 73letý Jaroslav Uhlíř. Velká část knihy je věnována fotografiím ze sletových akcí i ze sletového zákulisí, jejichž autory jsou především známá sportovní fotografka Markéta Navrátilová a také fotograf ČTK Václav Pancer. Ten byl za svůj sletový cyklus nominován na letošní cenu Czech Press Photo.

Markéta Navrátilová dokonce práci na Sletu dala přednost před focením Tour de France, na níž jezdila pravidelně 17 let. "Oproti naprosto individualizované profesionální cyklistice byla pro mne atmosféra sletové pospolitosti něco úplně nového. Zažila jsem obrovské množství milých a pozitivních okamžiků. Doufám, že to na fotkách je vidět," uvedla fotografka Navrátilová.

Mnoho nadšených čtenářů knize popřála i starostka ČOS Hana Moučková. „Kniha zachycuje to, co bylo na sletu nejúžasnější – neuvěřitelně pozitivní atmosféru. Věřím, že si ji připomene každý, kdo knihu otevře,“ řekla starostka Moučková.