Poslanecká sněmovna schválila Památný den sokolstva jako významný den ČR / 05.12.2018

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh zákona, který zařazuje Památný den sokolstva mezi významné dny České republiky. Pro se vyslovilo 170 poslanců všech parlamentních stran, 12 poslanců se zdrželo, nikdo nebyl proti. Novela byla schvalována ve zrychleném řízení, tedy nyní bude návrh předložen přímo do Senátu a pokud bude schválen, následně bude předložen k podpisu prezidentovi.

"Nejsme tedy ještě v cíli, ale síla podpory novely, navíc napříč stranami, mne naplňuje optimismem," uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Pro Památný den sokolstva bylo symbolicky vybráno datum 8. října, datum nacistické likvidace Sokola v roce 1941. Gestapo jen v tento jeden den zatklo 1500 vedoucích představitelů hnutí, více než 90 % z nich zahynulo. Česká obec sokolská si tak připomíná památku svých členů, kteří byli postižení při „Akci Sokol“, současně ale i oběti všech sokolů, kteří se zasloužili o samostatný český stát a bojovali za jeho humanistický a demokratický charakter.

"Je zásluhou celého sokolského hnutí, že jsme se dostali až sem. Když jsem na podzim sháněla podporu pro tento zákon u předsedů parlamentních klubů jednotlivých stran a dalších poslanců, všude jsem se setkala nejen s pozitivním přijetím, ale především dobrou znalostí Sokola. Ta rozhodně nevycházela jen z úspěšně provedeného sletu, ale především z jejich zkušeností s každodenní činností sokolských jednot, žup, jednotlivců. Bez této naší „současnosti“ bychom šanci na ocenění naší historie jistě neměli," dodala starostka Moučková.

Pro novelu zákona se vyslovilo 71 poslanců hnutí ANO (dva se zdrželi), 21 poslanců ODS, 19 poslanců Pirátů (1 se zdržel), 19 poslanců SPD, 14 poslanců ČSSD (1 se zdržel), 8 poslanců KSČM (6 se zdrželo), 8 poslanců KDU-ČSL (1 se zdržel), 6 poslanců TOP 09 a 4 poslanci STAN (1 se zdržel). Informace o průběhu hlasování jsou na stránkách Poslanecké sněmovny ZDE.

"Poděkovat samozřejmě musím také skupině poslanců ODS v čele s poslancem Václavem Klausem ml., kteří návrh zákona předložili a starali se o něj během jeho cesty Poslaneckou sněmovnou," uvedla Hana Moučková.