Senátoři podporují Památný den sokolstva jako významný den ČR / 24.01.2019

Řada senátních klubů i jednotlivých senátorů již vyjádřila starostce České obce sokolské Haně Moučkové podporu pro legislativní návrh, který zařazuje Památný den sokolstva 8. října do kalendáře významných dnů České republiky. Reagovala tak i na řadu dopisů s žádostí o podporu, které do Senátu dorazily od členů Sokola i ze sokolských jednot. Horní komora by měla o Památném dnu rozhodnout na konci ledna.

„Mám velkou radost ze dvou věcí. Jednak z toho, jak pozitivně na Sokol senátorky a senátoři reagují. A také z toho, že mnoho našich členů psalo svým poslancům i senátorům ze svých regionů žádosti o podporu Památného dne sokolstva. Je to potvrzení sokolského hesla „Jedinec nic, celek vše,“ uvedla s úsměvem Hana Moučková.

Vyjádření podpory tak do Tyršova domu přišlo například ze senátních klubů ODS, ČSSD či Klubu pro liberální demokracii – SENÁTOR 21. „Snažíme se osobně setkat s co nejvíce zákonodárci, další schůzky máme naplánovány,“ dodala starostka Moučková.

„Jsem velmi rád, že zavedením Památného dne sokolstva připomeneme i dnešní mladé generaci historický význam této organizace a utrpení, které museli za války podstoupit. Náš klub návrh zákona proto podpoří,“ napsal, předseda senátního klubu ČSSD a zároveň starosta města Bohumín.

Jednoznačnou podporu vyjádřil také předseda klubu ODS Miloš Vystrčil, který svůj dopis dokonce zakončil sokolským pozdravem „Tužme se“. „Velmi si vážíme činnosti České obce sokolské a obětí, které její členové přinesli v boji za vlast, svobodu a demokracii,“ uvedl senátor Vystrčil.

„Sokolové představovali v historii a při vzniku našeho samostatného státu velice důležitou organizaci. V období vzniku Československa a jemu předcházejícím dokonce tak důležitou, že by bez ní náš stát možná nikdy nevznikl. Vzhledem k uplynulému výročí sto let od založení Československa mi tak přijde vhodné ocenit vaše zásluhy o stát,“ uvedl zase Václav Láska, předseda senátorského Klubu pro liberální demokracii – SENÁTOR 21.

Zařazení Památného dne sokolstva mezí významné dny ČR bude Senát schvalovat na schůzi, která začne 30. ledna. Poslanecká sněmovna už návrh v prosinci schválila.