Tato akce již proběhla!

PaCH 2016 / 06.01.2017

Kdy: pátek, 11. listopadu 2016
Kde: Tyršův dům, Praha, Česká Republika (50°5'1"N, 14°24'19"E)

Děkujeme za účast!

Materiály ze semináře

Audio

Mezinárodní seminář pro cvičitele rodičů a dětí, předškolních dětí

Datum:  11.–13. listopadu 2016

Místo: Praha, Czech Republic

V letošním roce pořádá Ústřední škola ČOS a Ústřední cvičitelský sbor RDPD OV ČOS v pořadí již 4. ročník mezinárodního semináře týkající se problematiky cvičení rodičů a dětí a předškolních dětí.

Seminář se uskuteční od 11. do 13. listopadu 2016 v Tyršově domě v Praze. Na semináři se opět předpokládá účast zahraničních lektorů, kteří se zapojí jak formou krátkých prezentací, tak zejména praktických ukázek.

V letošním roce bude ústředním námětem cvičení dětí s netradičním náčiním – zaměříme se na využití odpadového materiálu s použitím efektivní motivace. Chceme nabídnout cvičitelům, učitelům i rodičům inspiraci a konkrétní nápady pro tuto oblast včetně souvisejících dalších témat.

Zveme všechny, kterým je blízký svět nejmenších dětí.

Věra Smejkalová, Vedoucí ÚCS RDPD OV ČOS, 13.1.2016

International Workshop for the Instructors of Parents and Children, Pre-school Children

Dates: November 11–13 2016

Venue: Prague, Czech Republic

Children are the future of our communities, so we have to take care of them by contributing to their quality of life. ISCA member Czech Sokol Organization is doing just that by organizing the International Workshop for Instructors of Parents and Children.

PaCH represents an initiative to give preschool children and their parents the opportunity to be physically active in a safe and welcoming environment and the workshop will promote this with practical workshops supported by theoretical lectures.

WHAT IS PACH 2016

• An occasion where you can find an inspiration or share your experience with physical activities and sports for the target group of parents and children and pre-school children (PaCH), both in a practical and theoretical way.

• A place where you can find other instructors and experts with similar passion for coaching and motivating children to physical activity. You can taste the atmosphere from PaCH 2014 here.

Theme of the PaCH 2016

• The use of untraditional and innovative materials during the exercise of parents and children, pre-school children.
  • How to motivate preschoolers to use recyclable materials during PE lessons?

Záštitu nad mezinárodním seminářem převzalo

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Mezinárodní asociace sportu a kultury (ISCA)

Tato akce již proběhla!