Nejvyšší soud ČR: T.J. nemohou
samovolně vystoupit z ČOS

25. 05. 2020

Nejvyšší soud České republiky dal za pravdu České obci sokolské ve sporu s jednou z tělocvičných jednot, která se rozhodla vystoupit z České obce sokolské v rozporu s jejími stanovami. Ve svém rozhodnutí z počátku tohoto měsíce soud přijal dlouhodobou argumentaci vedení ČOS, že tělocvičná jednota, jakožto pobočný spolek nemůže z ČOS vystoupit jiným způsobem, než způsobem upraveným Stanovami ČOS, tedy s jejím souhlasem a za jí stanovených podmínek.

Naopak nepotvrdil názor, že zásada dobrovolnosti sdružování v sobě zahrnuje i možnost vystoupení pobočného spolku ze spolku hlavního.

Nejvyšší soud uvedl, že tělocvičná jednota, jakožto pobočný spolek, je právnickou osobou s tzv. odvozenou subjektivitou, který je zřízen stanovami hlavního spolku. Pobočný spolek není členem hlavního spolku, proto se na něj nevztahují ustanovení o členství ve spolku a vystoupení z něj. Dle Nejvyššího soudu právě proto, že pobočný spolek je založen stanovami hlavního spolku a jeho právní osobnost je odvozená od právní osobnosti hlavního spolku, nemůže vystoupit z hlavního spolku (a stát se samostatným spolkem) svým jednostranným právním jednáním (např. rozhodnutím členské schůze pobočného spolku), ledaže stanovy hlavního spolku určují jinak.

Nejvyšší soud také potvrdil, že ze stejného důvodu je rovněž vyloučen vstup pobočného spolku do jiného hlavního spolku.

Jedná se o rozhodnutí po právní stránce zcela zásadního významu, které se stalo precedentem, a právní názor v něm vyjádřený vodítkem pro nižší soudy k rozhodování v dalších sporech se stejným předmětem (tedy vystoupení jednot ze svazku České obce sokolské), které vede Česká obec sokolská s jiným tělocvičnými jednotami.

Uvedené rozhodnutí je taktéž významné pro ostatní spolky, a to nejen v oblasti sportu, u nichž působí pobočné spolky, neboť staví najisto (nepřipouští-li to stanovy hlavního spolku), že pobočný spolek z hlavního spolku nemůže vystoupit svévolně bez souhlasu spolku hlavního.