Sokol Brno byl založen před 160 lety - 2. 12. 1862
Rakouské úřady dlouho nechtěly spolek povolit

02. 12. 2022

Přesně před 160 lety - 2. prosince 1862 povolily rakouské úřady zřízení první moravského spolku Sokol. Dnes tedy slavíme 160 let od založení Sokola Brno, který si záhy z organizačních důvodů a možnosti rozlišování s dalšími vznikajícími jednotami Sokol, začal označovat jako Sokol Brno I. Členové této jednoty a jejich příznivci si dnešní výročí připomněli v předstihu - v úterý 29. listopadu divadelním představením se sokolskou tématikou a společenským večerem, při kterém byli oceněni tři členové za přínos rozvoji Sokola Brno I.

Úterní večer se v brněnské Kounicově ulici - sídle Sokola Brno I nesl ve slavnostním duchu. Významní hosté, členové a příznivci Sokola Brno I byli pozváni na divadelní předstaení a společenský večer u příležitosti 160. výročí založení Sokola Brno. Druhé nejstarší tělocvičné jednoty v České republice a nejstarší na Moravě.

I když snahy o ustavení nového tělocvičného spoku byly v Brně již od začátku roku 1862, oficiální povolení získali zakladatelé od rakouských úřadů až 2. prosince 1862. K tomuto termínu se datuje založení „Moravského tělocvičného spolku v Brně“. Největší zásluhu na jeho existenci měl profesor hospodářských věd a lékař Jan Helcelet, jehož smyslem bylo vytvořit v tehdejším Brně protiváhu německým tělocvičným spolkům. Po tomto významném členovi Sokola je pojmenována jedna z brněnských ulic i centrum, které nabízí volnočasové aktivity pro děti a mládež.

Pro pozvané hosty bylo v úterý 29. listopadu připraveno divadelní představení Letem Sokolím, které je běžně v repertoáru Divadla Bolka Polívky. Diváci v divadelním sále Co.Labs oceňovali zejména skvělé gymnastické výkony obou představitelů a velice se smáli situacím, které ze svého sokolského života důvěrně znají.

Po skončení předtsavení byl připraven slavnostní společenský večer, na jehož začátku bylo promítnuté video 160 let Sokola ve 160 vteřinách

Po shlédnutí tohoto videa, které sklidilo velký potlesk byli oceněni tři členové Sokola Brno I za jejich obětavou činnost ve prospěch této největší tělocvičné jednoty, která má téměř 3 tisíce členů. Oceněnými byli sestra Ludmila Ryšavá, bratr Robert Václavík a in memoriam setra Radka Dvořáková. Po skončení slavnostního předávání ocenění následovalo společenské setkání, při němž přítomní probírali slasti a strasti jejich sokolského života.

Krásnou kulisu příchodu na slavnostní večer tvořily vizuály k výročí 160 let, které se vyjadřují k tomuto výročí hravou formou.

Prostory Sokola Brno I zdobí vizuály ke 160 letům_2

Výročí zaujalo i regionální média

Významnému výročí Sokola Brno I se věnovala i brněnská redakce České televize, která o vzpomínkách na sokolskou činnost i současnosti odvysílala ve středu 30. listopadu reportáž v Událostech z regionu nad den výročí - v pátek 2. 12. se o Sokol Brno I a jeho současnosti mluvilo v pořadu České televize Sama doma. Rozhovor začíná v čase 45:40

Velká reportáž byla také v pořadu Týden v regionech, kde bylo na téměř 3 minutách rozvedeno, co má T. J. Sokol Brno I za sebou, jaká je současnost, včetně olympijského bronzu Alexandra Choupenitche a plány do budoucna, které nastíni starosta T. J. Sokol Brno I Martin Vlk. Reportáž můžete shlédnout na tomto odkazu - začíná v čase 11:00

Regionální MF DNES se tématu věnovala ve vekém rozhovoru s bývalým starostou Jiřím Havlem a současným starostou Martinem Vlkem.