Sportovec roku 2020
Zdeněk Růžička získal ocenění za oddanost sportu

23. 12. 2020

Zdeněk Růžička získal v anketě Sportovec roku 2020 cenu za oddanost sportu – ocenění, které je určené sportovním autoritám s vysokým morálním kreditem a těm, kteří svým přístupem inspirují a motivují mladé sportovce. Slavnostní vyhlášení tradiční ankety odvysílala včera večer Česká televize.

Pokud bychom v Česku hledali osobnost, která sportu zasvětila svůj celý život, která poznala všechny jeho vrcholy a pády, proslavila český sport za hranicemi, a která zanechala svůj odkaz v generaci mladých sportovců, nemůžeme minout jméno Zdeňka Růžičky, ať se vydáme po kterékoliv z těchto cest.
"Zdeňkovi z celého srdce gratuluji, cenu s názvem Oddanost sportu si jednoznačně zaslouží. Stal se sokolskou legendou - v Sokole Brno I působil jako závodník ještě před zákazem roku 1948, později jako trenér, a nakonec jej po roce 1990 obnovoval, aby se na mnoho let stal jeho starostou. Jsem hrdá na to, že Zdeňka v Sokole máme," uvedla k nominaci starostka ČOS Hana Moučková.

růžička archiv

„Český sport stojí a padá na práci dobrovolníků, nadšenců, právě takových, jako jste Vy. Gratuluji Vám,“ řekl při předávání ocenění v České televizi Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury, která ocenění zaštítila.
Zdeněk Růžička je legendou české gymnastiky, dvojnásobným olympijský medailistou, trenérem, který vychoval desítky, možná stovky, špičkových gymnastů, sokol, který se učil u předválečné generace bratrů Aloise Hudce a Jana Gajdoše, a také organizátor, který se po roce 1989 aktivně pustil do obnovy sokolské organizace a bez jehož úsilí a erudice by dnes určitě neexistoval špičkový oddíl gymnastiky v Sokolu Brno I. V letošním roce oslavil 95. narozeniny.

„Pro mě je nejdůležitější, že jsem pomohl spoustě mladých lidí, aby mohli dělat tělesnou výchovu, protože pohyb je základ života,“ řekl v ČT historicky první držitel této ceny Zdeněk Růžička.

ružička1

Sportovec roku je anketa, ve které každoročně Klub českých novinářů hodnotí výkony českých sportovců. Kategorie Oddanost sportu byla zařazena letos poprvé.
Gratulujeme!

Záznam ze slavnostního vyhlašování Sportovce roku 2020 najdete ZDE.