Americký sokol zkoumá historii sokolských jednot u nás. Neztraťte svou historii, vyzývá / 27.07.2019

Sokolského historika z amerického Texasu, bratra Rome Milana, v současné době můžete potkat na různých místech po celé České republice, kde intenzivně pracuje na studii o historii českých, moravských a slezských sokolských jednot. Podklady pro svou práci potřebuje získat co nejdříve – nedávno mu totiž byla diagnostikována nemoc, která mu cestování v brzké době znemožní.

Rome Milan, jehož předkové pocházeli z Kunovic, je členem předsednictva Amerického Sokola a také jedním z největších odborníků na historii Sokola v USA. Rodák v texaského Forth Worth je členem výboru Amerického sokolského muzea a knihovny a také sběratelem sokolských artefaktů, které vystavuje na gymnastických akcích po celých USA.

Rome Milan nedávno vydal knihu o historii současných i bývalých tělocvičných jednot v USA. Nyní pracuje na podobné studii o jednotách v českých zemích a na Slovensku. V ČR nyní shromažďuje podklady a také sbírá sokolské historické předměty.

“Před nedávnem jsem si vyslechl diagnózu amyotrofické laterární sklerózy, neboli ALS. Tato nemoc je nevyléčitelná a brzy začne ovlivňovat mé svaly. Rozhodl jsem se tedy dokončit knihu věnované sokolské historii a mým vzpomínkám na sokolské slety, dokud mám ještě možnost. Mým cílem je navštívit během pobytu v ČR co nejvíce jednot,” uvedl Rome Milan.

Podklady pro knihu čerpá většinou z internetu. „Hodně jednot má velmi pěkné stránky, kde jsem našel spoustu informací o jejich historii i současnosti, včetně fotografií. Některé jednoty ale stránky nemají, a pokud ano, nejsou tam historické informace ani fotografie. V tuto chvíli tedy píši a žádám o pomoc v desítkách jednot,” dodal Rome Milan.

Americký historic stojí především o současné i historické fotografie sokoloven, fotografie jeviště, opony, a zvláště ornamentálního pozadi. Zajímá jej i seznam sportovních a kulturních aktivit jednoty a údaje o členstvu a take fotky ze součaných aktivit. A take to, jak jednota přežila mezi lety 1948 a 1989 a jak se obnovovala.

“Mnoho americkych sokolskych jednot staré a historické předměty vyhodilo. Naneštěstí tímto způsobem ztrácíme sokolskou historii. Neudělejte stejnou chybu! Pokud byste chtěli jakékoliv sokolské předměty darovat naší sbírce vděčně je uvítáme. Máme take možnost některé artefatkyodkoupit. Rád bych se podělil se světem o příběh vašeho Sokola,” říká Rome Milan.

Sokolské jednoty, které mají zájem spolupracovat, se mohou na bratra Rome Milana obrátit. V ČR je do 2. srpna, kontakt je romeparis@aol.com, telefon 001 817 371 1944 (americké telefonní číslo).