Premiéra Sokolského běhu republiky / 29.10.2019

V říjnu jsme začali „ukrajovat“ z druhé stovky let, které uplynuly od vyhlášení samostatnosti naší země – připomenuli jsme si již 101. výročí vzniku samostatného československého státu. Letos poprvé sokolové oslavili toto výročí novým projektem, Sokolským během republiky. I když se jednalo o jeho první ročník, organizátoři jsou přesvědčeni, že byl položen základní kámen k nové sokolské tradici a Sokolské běhy republiky se budou v tento výroční den konat každoročně na řadě míst po celé republice.

Sokolský běh republiky se letos uskutečnil na dvanácti místech v republice – v Praze, Děčíně, Lomnici nad Popelkou, Bedřichově, Syrovicích, Kamenici u Jihlavy, Jedovnicích, Milovicích, Babicích nad Svitavou, Písku, Terezíně a v Novém Městě na Moravě. První ročník běhu měl i zahraniční dimenzi – jeden běh uspořádal Sokol Washington, druhý se uskutečnil v americkém Portlandu.

Všechny závody, které měly délku pět až deset kilometrů, odstartovaly přesně ve 14.30 hodin. Řadě z nich předcházely ještě dětské běhy. Celkem se v České republice běhu zúčastnilo více než dva tisíce běžců.

Největší akcí byl běh v Praze, který měl zázemí v Tyršově, na úpatí Petřína, po jehož svazích vedla trať dlouhá zhruba šest a půl kilometru, ho odstartovala starostka České obce sokolské sestra Hana Moučková. Na pražskou trať vystartovaly i známé sportovní osobnosti – olympijský vítěz David Svoboda, několikanásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek či olympionik Vít Přindiš. V Praze na Kampě se konaly rovněž dva dětské běhy – ve 12.30 odstartoval v areálu Tyršova domu závod na 500 metrů, ve 13.00 hodin na 1000 metrů. Dětských závodů se zúčastnilo zhruba 120 dětí, běhu pro dospělé přes 400 závodníků. O kulturní část programu se postarala kapela No Headache, pořádány byly rovněž prohlídky Tyršova domu.