11. SPOLU společná česko-slovenská skladba pro ženy a muže

Spolu

Autorky: Emílie Fialová, Darina Kučerová, Jitka Hejtmánková (SúS), Jana Kosařová, Zdena Šafářová (ČOS)

Hudba: Jaromír Vejvoda, Karel Černoch, No Name a Chinaski, skupina Elán

Vedoucí skladby: Anna Jurčíčková,

Metodik: Lída Ryšavá

V roce 1918 vznikla Československá obec sokolská. Dnes po 100 letech, kdy existují dvě samostatné republiky, se setkávají sokolové při společné myšlence a ve společné skladbě. „Stretnutie a rozchody” je ústřední myšlenkou této česko-slovenské skladby. Autorky se tuto myšlenku snaží vyjádřit pomocí pohybové a prostorové choreografie za vydatné podpory emotivního hudebního doprovodu.

Skladba je určena pro ženy a muže a předpokládáme, že se z této skladby bude vycházet pro společnou reprezentaci Sokola na Světové gymnaestrádě v Dornbirnu.

Základní celek je 12 cvičenců v tzv. malém čtverci (6x 6 značek). 4 základní čtverce vytvářejí velký čtverec – 48 cvičenců. Skladba je připravena pro 576 cvičenců. Uvítáme koedukované dvojice , ale je možno se hlásit i samostatně – muž, žena.

Rádi bychom získali 144 mužů mladšího a středního věku, kteří zvládají polkový krok, kvalitní prostná cvičení bez náčiní, základní gymnastické cviky (stoj na rukou, klik, kotoul letmo) a jsou schopni vytvářet složitější gymnastické stavby. Věříme, že tento počet mužů najdeme a že budou moci vystupovat i ve skladbě „Borci” opravdu jako borci.

432 žen ve cvičení uplatní polku, aerobik a ladnost pohybů ženského charakteru. V prvním oddíle vtančí cvičenci na plochu polkou Jaromíra Vejvody Škoda lásky. V tomto rytmu budou tvořit i brány, kruhy a další tvary za zpěvu Karla Gotta a Marcely Holanové.

Ve druhé části, kde se všichni cvičenci rozběhnou na značky, využijí ve společném cvičení ženy i muži prvky dynamického cvičení a aerobiku na hudbu skladby Karla Černocha Zrcadlo. Prostorová

choreografie využije postavení na značkách, postavení v těsných čtvercích, pohyb do všech stran i kánony.

Netradičně pojatá třetí část skladby působí pohybově i hudebně velmi lyricky. Dvojjazyčný text se podřizuje písni „Na, na, ná” (No name a Chinaski). V této části uplatní muži gymnastické cvičení v samostatném prostoru po stranách hřiště. Jejich cvičení i stavby budou dokreslovat velmi zajímavou prostorovou choreografii žen, kterou podpoří překvapivě řešené cvičební úbory v národních barvách.

Vyvrcholením skladby bude společně vytvořený obrazec v národních barvách. Slova Miroslava Tyrše a L’udo Kováče jenom dokreslí společnou myšlenku a celý námět skladby.

Cvičební úbory modré tričko a modré ¾ leginy (kalhoty) v začátku skladby budou ve třetím oddíle u žen oživeny „rukávci” ve třech národních barvách.

Odchod z plochy za doprovodu skupiny Elán „Si kočka” bude radostný a jistě bude podpořen potleskem diváků.

Rozhovor s autorkami skladby zde