Objednávky nové sokolského
společenského oděvu jsou spuštěny!

07. 03. 2024

Od dnešního poledne je možné objednávat nový sokolský společenský oděv. V kolekci najdete oblek, šaty a kostým s mnoha detaily, které vyjadřují hrdost a příslušnost k České obci sokolské. Objednávejte na odev.sokol.eu. Jako první je k dispozici limitovaná kolekce Jindřich Fügner 202 čítající 500 kusů a u prvních 100 kusů je garance dodání do XVII. všesokolského sletu. Poté bude prodej pokračovat standardní kolekcí.

V první vlně je k dispozici 500 kusů a objednávat na odev.sokol.eu lze ode dneška 7. 3. až do 21. 3. 2024. Jedná se o limitovanou kolekci Jindřich Fügner 202 se speciální etiketou, která bude uvnitř oděvů, pod znakem ČOS. Jde o připomínku 202 let od narození spoluzakladatele Sokola, na jehož návrhy sokolský kroj připravil slavný český výtvarník Josef Mánes.

Kvůli současné kauze v Sokole výrobce bohužel přehodnotil svůj původně maximálně vstřícný přístup k ČOS a nyní je připraven zhotovit oděvy až poté, co dostane peníze. Za ty pak nakoupí látku, která se musí vyrobit v Itálii (není běžně na skladě). Proto je jako hranice první várky stanoveno 500 kusů – u prvních 100 kusů je garance dodání do XVII, všesokolského sletu.

vzkaz od návrhářky oděvu Štěpánky Pivcové

"Děkuji Vám, že společně tvoříme krásnou a elegantní Českou obec sokolskou. Věřím, že Vám bude v oblečení příjemně a budete se cítit hrdi na příslušnost k modernímu spolku, který hýbe Českem."

Než se obléknete do nového sokolského oděvu, bude to od objednávky chvilku trvat. Proč? Nešije se 'na sklad' a látky se začnou objednávat až po sečtení většího počtu objednávek – 500 kusů edice Jindřich Fügner, která je připomínkou 202 let od narození spoluzakladatele Sokola. Poté se rozešlou zakázky jednotlivým výrobcům, kteří objednají látky, knoflíky, spony. Jejich výroba trvá od čtyř do šesti týdnů.

I když se vyrábí v Evropě, převážně v Česku a na Slovensku, ale třeba látky jsou z Itálie, nějaký čas zabere doprava. Pokud se vše sejde u výrobců, tak mohou začít stříhat a šít.

Co to znamená konkrétně? Když objednáte pánský oblek + košili + kravatu, balíček v sokolské krabici dostanete za 3,5 měsíce. V dnešní rychlé době se to může zdát dlouho, ale věřte, že jde o nejkratší možný čas. Všechny kroky pro vás kontrolují zkušení dodavatelé, i oni chtějí, abyste byli spokojení a vše proběhlo hladce.

Důležité je správně se změřit. Na prodejní stránce, která bude mít odkaz z webuhttps://sokol.eu/ sokol.eu, najdete podrobný návod, aby vám oblečení sedělo.

Jedna zásada: neubírejte si centimetry ani nepočítejte s tím, že zhubnete. Není na škodu při měření poprosit někoho z rodiny nebo známou švadlenu, aby vám pomohl s měřením a klidně jej párkrát zopakujte. Důležité je, abyste se do oblečení vešli v oblasti hrudníku a pasu.

Nejedná se ale o šití oděvů každému na míru. Velikosti jsou zprůměrované výrobcem a jsou konfekční. Samozřejmě bude možnost oděv dle podmínek reklamace vrátit.

Ceny jednotlivých výrobků jsou nižší než u běžných českých značek, ale kvalita je stejně vysoká. „Máme ceny přímo od výrobců,“ vysvětluje návrhářka Štěpánka Pivcová.

Sokolské oděvy si nelze zkusit, protože se budou šít dle objednávek. Můžete si ale zkusit pánský oblek a dámskou sukni v prodejnách OZETA, košile v prodejnách VAVI a podle toho vybrat velikost. Doprava je v rámci Česka a Slovenska zdarma a bude ji provádět některý ze standardních dopravců.

Speciální sokolské boty v nabídce nejsou. Pro muže se doporučují klasické formální jednoduché černé boty. Ženám budou slušet černé uzavřené lodičky na jakémkoli černém podpatku nebo černé ploché mokasíny (možno i se zlatou ozdobou).

Nahrazuje oděv sokolský historický kroj? Sokolský historický kroj má výsadní postavení se stanovenými pravidly jeho používání. Společenský oděv je určen pro formální i neformální setkání a historický kroj tedy nenahrazuje.

Podrobné informace najdete od čtvrtka 7. března na prodejním webu odev.sokol.eu.