Česká obec sokolská

Hlubočtí sokolové oslavili 130 let
a pomohli dobré věci

22. 05. 2023

Sto třicet let činnosti oslavili v sobotu sokolky a sokolové, sportovci, trenéři a příznivci Sokola Hluboká a zdravého pohybu. Tělocvičná jednota Sokol Hluboká nad Vltavou byla založena 3. prosince 1893 a je nejstarší tělovýchovnou institucí Hluboké a okolí.

Oslavy zahájili hlubočtí Sokolové po průvodu městem svěcením historického praporu v kostele svatého Jana Nepomuckého, kde mu požehnal farář Thomas van Zavrel. První sokolský prapor získala jednota již v roce 1894. Slavnostní průvod prošel městem a cestou zněly za doprovodu heligonky „Sokolíci“ a další písně, které se hlavně v těžkých dobách našeho národa staly symbolem sokolského hnutí a jeho myšlenek. Hosté, mezi něž patřil i náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Klíma, si prohlédli hlubockou Sokolovnu. Ta byla postavena za pouhé dva roky mezi lety 1924 – 1926, prošla v posledních pěti letech rozsáhlou rekonstrukcí, a je jedním z opěrných bodů nejen sokolského života, využívají ji i další sportovní kluby a školy. Jen TJ Sokol má dnes celkem 14 oddílů a řada z nich působí a trénuje především v sokolovně.

Sokolové připravili pro návštěvníky výstavu historických fotografií, dobových plakátů, kronik a představili prostory, v nichž cvičí sokolské oddíly a další sportovní kluby, kroužky a mateřské centrum.

„Těší nás, že jsme mohli veřejnosti představit prostory historické sokolovny, jež se nám za pomoci Jihočeského kraje a města Hluboká nad Vltavou podařily zrekonstruovat, a vize a plány, které s objektem máme. Chtěli bychom opravit střechu, v podkroví vybudovat sály pro jógu a archiv. Děkujeme Jihočeskému kraji a především městu Hluboká nad Vltavou za smysluplnou podporu rozvoje sportu v našem městě, která se odráží ve vysoké kvalitě života našich spoluobčanů a jejich zdraví,“ uvedl starosta hlubockého Sokola bratr David Šťastný.

Podíl sportu na rozvoji města ocenil i náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Klíma, podle kterého je Hluboká po právu skutečným městem sportu. Díky Sokolu se Hluboká zapojí i do Olympiády dětí a mládeže, kterou v červnu 2024 bude hostit Jihočeský kraj. Hlubocký Sokol bude na místních sportovištích organizovat některá z celkem osmnácti sportovní odvětví dětské olympiády.

Ze sokolovny, kde proběhlo i tradiční společné focení sokolských oddílů, se průvod přesunul do sportovně relaxačního areálu, kde bylo opravdu plno. Působí tady například jeden z nejúspěšnějších oddílů Sokola, tým baseballu a softballu. Desítky návštěvníků v areálu shlédli ukázky cvičení a aktivně se pod vedením zkušených trenérů zapojovali do moderovaných lekcí v několika sportech a pohybových aktivitách. Výtěžek ze sokolského odpoledne putuje na sbírku ADRA na pomoc malé Tamarce Komzákové, která trpí těžkým zdravotním postižením. Sokolský den skončil pohodově s kapelou Jazz Bee.

„Děkuji všem bratrům a sestrám, kteří se na organizaci oslav podíleli, Myslím, že se mimořádně vydařily, v průvodu si zazpívalo na mnoho Sokolů a ve sportovně relaxačním areálu bylo úplně plno a lidé se skvěle bavili. Hlavně šlo ale o sokolské myšlenky, které jsou i dnes, nebo možná právě dnes, neuvěřitelně platné, jenom nějak nemáme čas se nad nimi zastavit a zamyslet. A i v jejich duchu jsme pomohli dobré věci a na podporu malé Tamarky se naši členové a doufám i další Hlubočáci zúčastní i dalších sportovních akcí,“ uzavřel starosta Sokola Hluboká nad Vltavou bratr David Šťastný.

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace