Česká obec sokolská

600 DNŮ DO XVII. VŠESOKOLSKÉHO SLETU
Sokol představil vizuální podobu sletu v roce 2024

08. 11. 2022

600 DNŮ DO XVII. VŠESOKOLSKÉHO Sokolové se chystají na XVII. všesokolský slet, který je největší oslavou sportu pro všechny na světě. Letos je to 140 let od prvního sletu v roce 1882, což podtrhuje unikátní tradici této události. Vyvrcholení příprav, které trvají více jak dva a půl roku, tedy sletový týden v Praze proběhne od 30. června do 5. července 2024.

Sletový tým pod vedením starostky ČOS Hany Moučkové očekává účast 20 tisíc cvičenců a více jak 40 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. Zároveň usiluje o podporu Vlády ČR, bez které není realizace v obvyklém formátu možná. Zatím však bez výsledku. Vše komplikuje i situace v NSA. Vizuální podobu sletu připravili designeři ze studia Dynamo design ve spolupráci s výtvarníkem Jaromírem 99.

600 dnů do neděle 30. 6. 2024, kdy bude XVII. všesokolský slet slavnostně zahájen je právě dnes, 8. listopadu 2022. U této příležitosti chceme informovat veřejnost o stavu příprav na tento svátek všech sokolů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí a jejich příznivců z různých jiných organizací.

Odhadujeme, že do projektů spojených se XVII. všesokolským sletem se zapojí téměř 100 tisíc sokolů a 20 tisíc z nich pak samotného Sletového týdne. Do příprav bude zapojena většina tělocvičných jednot, kterých je přes 1000 ale přidají se i jednoty ze zahraničí (Sokol působí v 18 zemích světa. Právě zahraniční jednoty byly ty, kdo držel tradici sletů v době, kdy byl spolek Sokol zakázán).

Pro XVII. všesokolský slet jsou vybrány hromadné skladby. Zarezervováno je Národní divadlo i O2 aréna na doprovodné programy v rámci sletového týdne. Jmenován je i přípravný sletový tým, jemuž předsedá starostka ČOS Hana Moučková.

„Rozjíždíme přípravu na můj již 3. slet, dosud se to zdá velmi daleko, ale ze zkušeností vím, že to velmi rychle uběhne. Jsem ráda, že se mohu opřít o zkušený tým, který už ví co a jak připravit a kde lze očekávat úskalí. Pevně věřím tomu, že případné problémy vyřešíme a opět předvedeme divákům skladby, na které cvičenci pilně trénovali přes 2 roky. I řadu akcí doprovodného programu,“ říká starostka ČOS Hana Moučková s tím, že se velmi těší na Slavnostní večer v Národním divadle a na Sokol Gala, což je přehlídka sokolského výkonnostního sportu kombinovaná s tanečními vystoupeními sokolských folklórních souborů, která se již tradičně uskuteční v O2 aréně.

Přípravný tým jedná o podpoře této unikátní akce s Vládou ČR a zatím nemá žádnou garanci pro finanční podporu, tak jak je to u významných sportovních akcí mimořádné důležitosti standardem. „Bohužel zatím podporu nemáme. Snažíme se Vládě ČR vysvětlit, že Všesokolský slet je pro ČR minimálně stejně významnou akcí jako mistrovství světa, či Evropy, nebo finále komerčního tenisového projektu. Věříme v další jednání, kde se na podpoře dohodneme, protože bez ni bychom akci nebyli sto zrealizovat. Bohužel současná situace v Národní sportovní agentuře situaci nepomůže.“ Dodává místopředseda organizačního týmu Marek Tesař.

První předvedení hromadných skladeb je naplánováno na 26. listopadu v Sokole Královské Vinohrady. Na této akci se cvičitelé seznámí s ideálním předvedením skladeb a pak budou své znalosti předávat v regionech. Nácvičné srazy začínají v únoru 2023. Do té doby budou připravena i instruktážní videa s detaily choreografií, podle kterých se budou skladby nacvičovat. V září 2023 bude zahájen sletový cvičební rok a na jaře 2024 budou oblastní slety a krajské slety.

XVII. všesokolský slet navazuje na tradiční spojení Sokola s významnými umělci

Jsme velmi rádi, že i pro nadcházející slet se podařilo navázat spolupráci kvalitním designovým studiem a s významným umělcem, kteří vtiskli chystanému ročníku nezaměnitelnou podobu. Tentokrát se spoluprací souhlasil výtvarník Jaromír 99, který se tak zařadil mezi taková jména jako Bedřich Wachsmann, František Ženíšek, Jan Preisler, Mikoláš Aleš, Artuš Scheiner, Luděk Marold, Alfons Mucha, Max Švabinský, kteří na Sletu se Sokolem v historii spolupracovali.

Jaromír 99, známý například prací na filmu Alois Nebel nebo knihou Zátopek, ke spolupráci dodává „Byl jsem z toho, že pro Sokol pracovali velcí umělci, dost nervózní, a proto jsem byl i velmi pokorný. Spolupracoval jsem také s grafiky, se kterými jsem hodně konzultoval, jestli to bude fungovat v konceptu písma, který byl navržen ateliérem Dynamo Design,“ říká Jaromír 99 k práci na vizuálu.

Vítězný návrh sokoly oslovil kombinací moderní vektorové grafiky a typograficky progresivního řešení, kterému dominuje právě klíčové slovo SLET. Toto heslo jednoznačně identifikuje událost, oproti oficiálnímu názvu je výrazně kratší a dobře se s ním pracuje. V každém písmenu je vložena jiná ilustrace a výsledný dojem vzniká až jejich spojením, což navazuje na motto XVII. všesokolského sletu, kterým je nejen spojování společnosti, ale i lidí různých generací a zájmu,“ říká k tomu grafický designér Jan Šlégr ze studia Dynamo Design, které celý vizuální styl připravilo.

Podívejte se na záznam tiskové konference:

 

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace