Česká obec sokolská

Jsme jeden z nejméně hrdých národů v EU a připadá nám, že zdrojů hrdosti dlouhodobě spíše ubývá… Proto chceme společně oslavit založení republiky 28. října pohybem, "vyběhnout do ulic" v barvách Sokola a České republiky a inspirovat ostatní k tomu, aby se nestyděli nebo nebáli projevit svou hrdost na zemi, kde žijí. Kdo jiný než my, sokolové, kteří hráli při vzniku samostatného Československa klíčovou roli, a jak jinak než pohybem! Přidat se může každý, kdo má tuto zemi rád jako my. 

Banner registrace SBR

Sokolský běh republiky se koná od roku 2019 vždy 28. října a je organizován převážně sokolskými jednotami. Závody mají délku 4 až 10 kilometrů, na řadě míst se konají i kratší dětské běhy. Největší akcí bývá pražský běh se zázemím v Tyršově domě na Malé Straně, kdy účastníci v národních barvách běží do Petřínských sadů.

V roce 2019 se závod uskutečnil ve dvanácti místech po celé republice. První ročník běhu měl i zahraniční dimenzi – v USA uspořádal jeden běh Sokol Washington, druhý se uskutečnil v Portlandu. Celkem se všech Sokolských běhů republiky zúčastnilo 2146 závodníků, z toho 1 425 dospělých a 721 dětí. Kromě Prahy se běžel v Děčíně, Lomnici nad Popelkou, Syrovicích, Bedřichově, Terezíně, Písku, Novém Městě na Moravě, Kamenici u Jihlavy, Jedovnici, Babicích nad Svitavou a Milovicích.

Více informací o Sokolském běhu republiky pro účastníky i pro všechny, kteří by chtěli ve své obci běh uspořádat, najdete na stránkách www.behrepubliky.cz.

 

Inspirace Rozestavným během 

Nápad oslavit vznik republiky pohybem se už v sokolské historii jednou objevil. U příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky v roce 1919 připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast velkého počtu sokolů a sokolek z měst i z venkova.

Vznikl tak tzv. rozestavný běh 28. října. Dnes bychom ho patrně nejspíš mohli přirovnat ke štafetě s olympijskou pochodní, která se před každými hrami pořádá od roku 1936. Místo ohně ale běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu Masarykovi.

Na tratích měřících celkem více než 1 700 km startujících v sedmi městech s cílem v Praze se vystřídalo přibližně 8 500 běžců.

Mapa
Aktuality projektu
Více aktualit

Fotky

Ke stažení

Dokumenty ke stažení

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNER

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace