Bronzový medailista z olympiády v Tokiu přinesl medaili do Tyršova domu
PO 73 letech má Sokol svého medailistu z LOH

04. 08. 2021

V úterý 3. srpna přišel do Tyršova domu ambasador České obce sokolské a čerstvý olympijský bronzový medailista Alexander Choupenitch. Sestra starostka Hana Moučková mu předala kytici a osobní dopis, ve kterém mu ještě jednou pogratulovala a připomněla, že je po 73 letech sokolským olympijským medailistou po br. Zdeňku Růžičkovi také ze Sokola Brno I.

V reprezentačním Růžovém salonku Tyršova domu pak sestra starostka Hana Moučková a Marek Tesař s úspěšným reprezentantem asi hodinu debatovali o jeho začátcích v Sokole Brno I. Alex Choupenitch zmínil skutečnost, že když přijde nový zájemce na šermířský trénink, trvá to dlouho, než si skutečně zašermuje. „Já jsem nebyl v začátcích moc dobrej, ale držela mne tam skvělá parta. Když jsme jezdili na turnaje vlakem, třeba do Prahy, tak to pro mne byl svátek. Dostal jsem od rodičů kapesné a i když jsem prohrál, koupil jsem si vedle v obchodě brambůrky a kolu a by jsem šťastnej. To si myslím že už dnes není. Rodiče děti přivezou na trénink, pak je zase odvezou a moc společných zážitků děti podle mne nemají,“ řekl Alex Choupenitch.

Právě pro větší zážitky dětí pořádá Alex Choupenitch každý rok šermířský kemp, který se bude konat i letos. „Je pro mne důležité, aby byl na kempu dostatek trenérů, kteří se dětem věnují, aby odjížděli s pocitem, že si to užili a třeba se i něco naučili. Musím říct, že sleduji mladé šermíře a někteří z nich jsou technicky šikovnější, než jsem býval já. Z toho mám velkou radost,“ řekl Choupenitch.

Sestra starostka Hana Moučková řekla, že slova o dobré partě v Sokole ráda slyší, protože to přesně odpovídá tomu, o co se desetitisíce trenérů a cvičitelů v České obci sokolské snaží - vytvořit pro jejich svěřence příjemné prostředí, do kterého se budou rádi vracet. Sestra starostka si také prohlédla bronzovou olympijsou medaili, kterou Alexander Choupenitch přinesl s sebou. Překvapilo ji, jak je těžká. „Váží přesně 471 gram,“ zareagoval pohotově bronzový medailista. Kromě letopočtu 2020 (ani na medailích se původní letopočet neměnil), je na spodní hraně napsána disciplína, za kterou medaile je.

sestra starostka Hana Moučková si prohlíží bronzovou medaili Alexe Choupenitche