Česká obec sokolská

Choupenitch skončil stříbrný
i na Grand Prix v Turíně

12. 02. 2024

Sokolský ambasador Alexander Choupenitch se veze na stříbrné vlně. Bronzový olympijský medailista v šermu fleretem skončil o víkendu druhý na silně obsazené Grand Prix v Turíně. Stejně jako před dvěma týdny v Paříži nestačil až ve finále na olympijského vítěze z Tokia Cheung Ka Longa z Hongkongu.

Choupenitch dokázal na cestě do finále turnaje porazit hned dva mistry světa a porti úřadujícímu světovému šampionovi Marinimu dokonce zvládl stáhnout v osmifinále obrovský náskok. "To bylo brutální utkání," hlásí Choupenitch, který momentálně bojuje o třetí účast na olympijských hrách.

Člen klubu Sokol Brno I měl na turnaji Grand Prix, který je v šermu hned po mistrovství světa nejlépe bodovaný, velmi náročný los. "Hned v prvním kole jsem narazil na kvalitního Francouze Loisela, ale naštěstí jsem ho porazil 15:8 a hned poté mě čekal legendární Ital Avola," popisuje Choupenitch.

Právě mnohonásobného mistra světa v týmech Avolu dokázal český reprezentant porazit 15:5. "Nedávno jsem s ním prohrál v Istanbulu, takže jsem byl rád, že jsem mu to mohl zrovna v Itálii vrátit," pokračuje bronzový medailista z olympijských her v Tokiu.

Choupenitchův zápas o postup mezi nejlepších osm byl dost možná ten nejzajímavější z celého dne. "Bylo to opravdu brutální, prohrával jsem už 7:13, ale dokázal jsem osmkrát v řadě zasáhnout a nakonec jsem vyhrál 15:13," popisuje Choupenitch vítězství nad úřadujícím mistrem světa.

Ve čtvrtfinále poté dokázal Choupenitch přetlačit i mladého Japonce Iimuru 15:13 a v semifinále doslova smetl dvojnásobného mistra světa Leforta z Francie 15:8. "To byl z mé strany opravdu skvělý zápas," říká český reprezentant.

Choupenitch tak na turnaji nestačil pouze na olympijského vítěze z Tokia a reprezentanta Hong Kongu Cheunga, kterému podlehl 11:15.

I přes finálovou porážku byl ale český reprezentant po turnaji velmi spokojený. "Na posledních světových pohárech jsem nepředváděl výkony, jaké jsem chtěl, takže mám radost, že v Turíně jsem bojoval a předvedl fakt dobrý výkon. Celkově to byl neuvěřitelný den," pokračuje Choupenitch.

Na sever Itálie se navíc přijela podívat i Choupenitchova rodina a také předseda českého šermířského svazu Oldřich Kubišta a fyzioterapeut Patrik Grosman, který se ujal i trenérské role. "Jsem nadšený, že se mi povedla velká věc pro český šerm a ještě před rodinou," raduje se sportovec, který pro Česko vybojoval olympijskou medaili z šermířské disciplíny po více než sto letech.

Choupenitch se navíc v Turíně přiblížil účasti na třetí olympiádě v řadě. "V kvalifikaci jsem se hodně přiblížil prvním dvěma šermířům z Evropy, kteří mi trochu v průběhu sezony utekli. Teď zbývají dva turnaje a dělí nas mezi sebou jenom tři body, takže to bude bitva až do konce," dodává český reprezentant s tím, že na olympiádu postupují v první fázi kvalifikace pouze dva nejlepší Evropani.

Pro devětadvacetiletého Choupenitche je druhé místo vyrovnáním nejlepšího výsledku v prestižním seriálu. Stříbro bral před devíti lety v Šanghaji, kromě toho byl dvakrát třetí, naposledy loni rovněž v Turíně.