Do Přerova se sjedou sokolské loutkové soubory
11. Celostátní přehlídka sokolských loutkových divadel

09. 05. 2023

Ve dnech 12.– 14. května 2023 se v Přerově široké veřejnosti představí osm sokolských loutkových souborů z různých koutů republiky.

Sokolské loutkářské přehlídky se v Přerově konají od roku 2003. Ve velmi přátelském duchu se zde setkávají soubory z celé republiky a předávají si navzájem zkušenosti. Na přednáškách a seminářích diskutují nad tématy, která je zajímají a která pomáhají ke zkvalitnění jejich činnosti.

"Přehlídka je nesoutěžního charakteru. Jde o přátelské setkání, kdy si mohou loutkoherci předávat své zkušenosti a navzájem si poradit, co by se dalo v jejich činnosti vylepšit," uvedla principálka loutkového divadla Přerovský Kašpárek Marie Veřmiřovská.

Loutkové divadlo Sokola Přerov Přerovský Kašpárek je v Přerově velmi známé. Přehlídky však dávají nejen místním dětem, ale i široké veřejnosti možnost seznámit se s dovedností dalších sokolských souborů.

Program je po celý víkend opravdu nabitý, podívejte se na něj zde. Přehlídka začne v pátek dopoledne prohlídkou s výkladem o minulosti i současné činnosti loutkového divadla, jež bylo při povodni v roce 1997 zničené a provoz se podařilo obnovit v roce 2000.

Na přehlídce se kromě domácího souboru představí například Loutkové divadlo Sokola Pražského Kašpárek, Loutkové divadlo Sokola Prostějov Pronitka, vystoupí také nově založený Loutkový Soubor Nástup při T. J. Sokol Praha Libeň, který byl za založení divadla oceněn třetím místem v anketě Sokol roku 2022 v kategorii Kulturní počin roku. Domácí Přerovský Kašpárek ve stejné kategorii obsadil příčku stříbrnou, a to za loutkové představení pro ukrajinské děti.