Česká obec sokolská

Fotografka Markéta Navrátilová:
za spolupráci se Sokolem jsem vděčná

26. 11. 2021

Je jednou z nejlepších sportovních fotografek v Česku. Už několik let také fotí sokoly. Letos pro ně Markéta Navrátilová vytvořila i nástěnný kalendář pro rok 2022. Krásné fotografie doplnila komentářem, ve kterém se vyznává k obdivu k sokolům.

„Poté, co jsem pětadvacetkrát vyfotila cyklistickou Tour de France, olympiádu a mnohá jiná sportovní klání po celém světě, jsem v létě roku 2018 chtěla fotit všesokolský slet. Kamarádi nechápali, jak mohu dát přednost sokolskému sletu před Tour de France, a já naopak nechápala, jak to mohou nechápat oni. Nejen, že mi slet přišel vizuálně atraktivní, ale těšila jsem se také na všechny ty emoce, které tam budou vlastně nad rámec profesionálního sportu. A slet nakonec předčil má očekávání ve všech ohledech. Něco tak lidsky milého, nekonfliktního a přejícího jsem už dlouho ani neviděla ani necítila. 

Jsem vděčná za vše, co mi spolupráce s ČOS přinesla a doufám, že ještě přinese. Miluji obyčejné lidské emoce, které příslušnost k tomuto spolku přináší. Je mi jedno, jestli fotím děti ve školkách, které se snaží pohybem zavděčit sokolíkovi Pepíkovi, nebo úžasné gymnastky a gymnasty na přeborech všestrannosti. S nadšením pozoruji radost babiček a dědečků, kteří mi dávají víru v to, že i život po sedmdesátce může být vzrušující jízdou plnou pozitivních emocí. Oficiální akce, jakou je například střídání hradní stráže za přítomnosti České obce sokolské, je pro mne za odměnu. A o pouštění světýlek na Čertovce ani nemluvě.  

Je neuvěřitelně osvobozující pohybovat se mezi lidmi, o nichž víte, co od nich můžete čekat. Anebo ještě trochu jinak, o kterých víte, že nikdy nepřekročí pomyslnou laťku morálky a důstojnosti. Při fotografování sokolů pociťuji hrdost, kterou jsem si ničím nezasloužila, a tak se alespoň svými fotografiemi snažím dostát všemu, co už nejen dokázali, ale i každým dalším dnem dokazují."

 

Markéta Navrátilová

fotografka

 

Kalendáře jsou k dostání v sokolském eshopu

Galerie

Fotky a videa

Newsletter

Generální partner

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNEŘI

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace