Sokolovna v České Skalici opět září novotou
půlroční rekonstrukce je u konce

20. 01. 2021

Trvalo několik let, než se sokolům v České Skalici podařilo sehnat peníze na potřebnou rekonstrukci sokolovny. Nakonec se to podařilo a v červnu roku 2020 mohly opravy začít. Šlo o rozsáhlou rekonstrukci, při které se měnila okna, zateplovala fasáda a dělala nová střecha. Hotovo bylo na konci loňského roku.

Dnes už sokolovna opět září bílou barvou a všech 140 oken novotou. Rekonstrukce vyšla na 19,5 milionu korun. Bez dotací a darů by se jednota mohla pustit do oprav jen těžko - 6 milionů přispělo město, další peníze získal Sokol Česká Skalice od MŠMT, Královéhradeckého kraje a od župy Podkrkonošské-Jiráskovy.

"Udělala se nová střecha, sokolovna se zateplila a dostala novou omítku, ve velkém sále je nově instalované odvětrávání s rekuperací těpla," říká Libuše Šebestová, jednatelka Sokola Česká Skalice.

před 1 po 1

Rekonstrukci navíc zkomplikoval přívalový déšt, který přišel v době, kdy probíhaly opravy střechy. Do jednoho ze sálů zatekla voda. "Úplně to zničilo parketovou podlahu a museli jsme položit novou, navíc bylo nutné sál vymalovat," říká Libuše Šebestová.

Na vybourání zničené podlahy se podíleli sami sokolové, stejně tak jako na různých vyklízecích brigádách nebo závěrečném úklidu. "Na tom, že se celou akci podařilo dotáhnout do zdárného konce, má největší zásluhu starosta jednoty Vladimír Fischer. Jemu a Ing. Pavlu Šrůtkovi patří největší dík. Poděkovat ale musíme všem sokolům, ale i občanům České Skalice," říká jednatelka jednoty.

po2

Budova pochází z roku 1928, kdy byl 20. května slavnostně položen základní kámen. Navrhl ji architekt Václav Placák.