Česká obec sokolská

Náčelník ČOS Petr Svoboda:
SokolGym do regionů přenáší atmosféru sportu pro všechny

09. 06. 2022

Sokolové aktuálně žijí největší mezisletovou akcí, kterou je SokolGym 2022. Hromadné a pódiové skladby už diváci viděli v Plzni. Brzy se další cvičenci sjedou do Brna a poté do Pardubic. Sokolská města, jak se také akci říká, mají náš spolek zviditelnit v očích veřejnosti. Přečtěte si část rozhovoru s Petrem Svobodou, náčelníkem ČOS, který vyšel v aktuálním červnovém čísle časopisu Sokol.

Jak se Vám líbil SokolGym v Plzni?

Sokolská Plzeň se opravdu povedla. Už když jsem přijížděl, měl jsem skvělý pocit, že se věci konečně vracejí zpět. Byla to první velká akce po třech letech. Pro některé jednoty to dost možná byla i první velká akce od sletu. Organizátoři měli všechno perfektně připravené, a navíc bylo hezké počasí, takže se všechno dobře sešlo. Z účastníků jsem cítil čistou radost, všichni byli rádi, že se zase vidí a že mohou společně vystupovat. To je rozdíl oproti předcovidovým akcím. Tam bývala často nervozita, tady jsem nic takového necítil. 

Kolik na akci dorazilo lidí?

Co se týká hromadných a pódiových skladeb a sportovních soutěží, tak na ty se celkem předem přihlásily téměř dva tisíce účastníků. Programu pro veřejnost, do kterého patřil například Sokolský odznak zdatnosti a odehrával se ve Chvojkových lomech, se aktivně zapojilo přes dalších 700 účastníků. Uvidíme, jaká bude účast teď v Brně a pak v Pardubicích. Z toho co teď víme, budou tato čísla zcela jistě překonána.

Co je hlavním smyslem SokolGymu?

Na šest let mezi slety se dá dívat dvěma pohledy. Je to velmi krátká doba na to, připravit další slet. Ale z pohledu cvičenců je to dlouho a je potřeba je v mezičase aktivovat. Sokol samozřejmě pořádá řadu akcí, ale hromadná vystoupení neobsahují, alespoň ne v té podobě a s tím cílem, který je pro ně charakteristický. SokolGym je vlastně taková generálka na slet, zjistíme, jaký je zájem o nácvik skladeb, cvičenci získají příležitost se představit před diváky, organizátoři si vyzkoušejí, jak jim funguje spolupráce. SokolGym není konkurencí sletu, na který se sjedou tisíce sokolů z celého světa, jen cvičenců přijíždí do Prahy tak 13 tisíc. Smyslem SokolGymu je dát veřejnosti o Sokolu vědět a také přenést pozornost do regionu, kde sokolové potřebují silné zázemí i podporu místní samosprávy. A to právě SokolGym dokáže – přenést atmosféru sportu pro všechny do regionů. Autorem této akce je bývalý náčelník Sokola Vráťa Svatoň, který přišel s myšlenkou přenést atmosféru gymnaestrád do naší republiky. V roce 1996 se podařilo zorganizovat první sokolskou gymnaestrádu v Praze. Protože nebylo možné z licenčních důvodů název gymnaestráda používat, je akce pojmenována od roku 2001 SokolGym.   

cover FB časopis Sokol červen 2022

Navíc spojuje i členy v samotném Sokole…

Česká obec sokolská je složená ze žup, z jednot ve kterých působí tisíce členů. To ale ještě neznamená, že jsme spolek. Z právního hlediska jistě ano, ale z pohledu zdravé organizace je to složitější. Vždycky říkám, že kromě programu a vznešených myšlenek je to právě naše činnost, která nás mezi sebou propojuje. Akce jako Slet, SokolGym a další jsou jakýmsi pojivem, které dodává pevnost celé organizaci a vytváří propojení mezi jednotami a ústředím. Proto jsou podobné akce velmi důležité i směrem dovnitř organizace. Vede nás to k systematické práci a k výměně poznatků. Potkáváme se tu všichni, od kultury přes výkonnostní sport po sport pro všechny. 

Letošní 6. ročník se koná ve třech městech, tedy v Plzni, v Brně a v Pardubicích. Měl být i v Ostravě, která ale nakonec odstoupila. Je toto ideální počet, nebo byste rád viděl SokolGym i v dalších městech?

Čtyři města jsou maximem, spíš tři. Primárně jde o to, aby byl v daném městě silný organizační tým. Ten se v Plzni sešel. Líbilo se mi, jak si jednoty rozdělily úkoly, bez ohledu na to, do jakého patří odboru. Ale tam organizace a spolupráce funguje dlouhodobě. SokolGym není lehké zorganizovat, chce to pevný tým a osobnost v jeho čele. Musíte cvičencům nabídnout nejenom cvičiště, ubytování, stravování, ale i další vyžití. Chceme, aby prostě strávili příjemný víkend a vrátili se domů plni hezkých zážitků. K tomu je samozřejmě důležitá také divácká odezva na jejich výkon. 

Je Ostrava v plánu pro příští ročník?

Rozhodně je. Rádi bychom tam posílili pozici Sokola, a SokolGym je k tomu skvělou příležitostí. Mně osobně by se líbilo, kdyby si do budoucna města mezi sebou předávala štafetu. Kromě Brna, kde má akce už tradici a navíc je Brno dobře dostupné. Mimo Ostravy by mohly být na řadě třeba i České Budějovice. Ale to se všechno ještě uvidí. Pro města by to neměl být jen úkol, ale měla by chápat, že jim akce může pomoct v propagaci v daném regionu. 

Jak vznikají skladby pro SokolGym? Asi nejsou pod takovým drobnohledem jako ty sletové…

Ano, je to v mnohem volnějším režimu. Je tu více prostoru pro experiment. Skladby mají více regionální charakter. Zásadní rozdíl je pak v počtu cvičenců. Na SokolGymu je možné vidět skladby určené pro 72 až 288 lidí. Na sletu se na tom množství 288 začíná, tak „málo“ obsazené skladby jsou výjimkou. Díky nižším počtům cvičenců je snadnější realizovat nákupy cvičebních úborů, nářadí a náčiní, i když v dnešní době je to i v těchto počtech složité. 

Celý rozhovor najdete v časopise Sokol. 

casopis.sokol.eu

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace