Nejdřív prezident, teď sokolové
Písmomalířka Dočekalová vytvořila motto pro slet

02. 02. 2024

„Slet spojuje“, hlásá Česká obec sokolská během příprav na největší sportovně-společensko-kulturní událost tohoto roku u nás. Ke spolupráci na vizuálním stylu si přizvala i písmomalířku Petru Dočekalovou, jež má na kontě třeba inaugurační slib pro prezidenta Petra Pavla.

Dočekalová vlastním ručně psaným písmem ztvárnila motto všesokolského sletu „spojuje". Komunikační kampaň se stejným názvem poukazuje na to, že všesokolský slet má díky své velikosti potenciál spojovat generace, jednotlivé země, kde Sokol působí, Prahu s regiony nebo sport s uměním.

Nad prací pro Českou obec sokolskou se Petra Dočekalová opět sešla s výtvarníkem Jaromírem 99. Již dříve vytvářela ilustrace a písmo pro jeho komiks o Věře Čáslavské. Ke spolupráci ji nyní oslovilo studio Dynamo design, které spolu s Jaromírem 99 zajistilo celou vizuální identitu této velkolepé akce.

„Sokol u mě rezonoval zvlášť v posledních letech, kdy se začal hodně zajímat o svou vizuální komunikaci. Mám moc ráda celé hnutí a také mám sbírku fotografií log nebo emblémů ze starých sokoloven, které potkávám na cestách. Pokaždé jsou to fantastické budovy a fantastičtí lidé," říká Dočekalová. Tu výrazněji proslavila tvorba prezidentského slibu pro loňskou inauguraci Petra Pavla. Pro Českou obec sokolskou připravila na konci roku také novoroční PF.

A jak při práci na mottu všesokolského sletu pracovala? „Finální verze je napsaná štětcovým fixem. Písmena „s" a „p" ve slově „spojuje" nejsou klasicky psací, ale tiskací kvůli lepší čitelnosti pro cizince. Každé písmeno má jinou délku dotahu a písmeno „e" na konci krásně ukazuje štětcový záběr, jak vybíhá a obtahuje skoro celý lettering," popisuje umělkyně.

XVII. všesokolský slet se koná od 30. června do 5. července 2024. Program sletového týdne, do kterého se zapojí kolem 20 000 lidí, nabídne přehlídku sokolských sportů Sokol Gala v O2 areně, pódiová vystoupení v centru Prahy, průvod metropolí, mši v katedrále svatého Víta nebo třeba sokolské nastudování hry Aloise Jiráska Lucerna v Národním divadle. Vyvrcholí velkolepými hromadnými skladbami na stadionu v Edenu.