Motivovat děti, aby se na pohybové aktivity těšily a zároveň měly chuť učit se něco nového. To je jeden z hlavních cílů projektů Se Sokolem do života, který v září vstoupí do svého už 8. ročníku. Cvičí s námi přes 1 200 mateřských škol, přidejte se taky.
Pohybová gramotnost by se u dětí měla začít budovat už v mateřské školce. V tomto věku rozhodně nejde o žádný výkon, ale o to vybudovat u nich pozitivní vztah k pohybu a posléze ke sportu obecně. Naučit děti, že pohyb je nedílnou součástí jejich života, ze které mohou mít radost. Zejména u malých dětí je však velmi nezbytné volit takové aktivity, které pro ně budou zábavou a spíše hrou než sportem.
„Snažíme se o to, abychom neustále a co nejvíce rozšiřovali povědomí o důležitosti pohybových aktivit u předškolních dětí. Dali jsme si za cíl projekt každý rok obohatit o něco nového, abychom motivovali stávající subjekty zapojit se i do dalších ročníků, ale především abychom inspirovali nové mateřské školy a tělocvičné jednoty se k nám připojit," říká Věra Smejkalová, spoluautorka projekt Se Sokolem do života.
Důkazem toho je například spolupráce s Centrem pohybové medicíny Pavla Koláře, špičkovým českým fyzioterapeutem a jedním z největších odborníků na pohyb dětí u nás, která začala už v roce 2011. Na YouTube ČOS najdete kromě záznamu přednášky na téma senzomotorických funkcí v dětském věku také sérii videí věnovaných pohybovým stereotypům. Hlavním cílem videí, která vznikla ve spolupráci s fyzioterapeutem Tomášem Hrdým, je představit nejen pedagogům a lektorům, ale i rodičům několik základních cviků s důrazem na kvalitu držení trupu, hlavy a opory na rukou nebo nohou. Správné provádění těchto cviků vede k upevnění vhodných pohybových stereotypů.
V průběhu školního roku probíhá v rámci projektu řada akreditovaných seminářů, které pedagogy provedou metodikou základních pohybových aktivit, rozvojem základní motoriky, cvičením na nářadí, manipulací s míčem a zároveň budou mít možnost vyzkoušet si pohybovou skladbu s hudebním doprovodem. Pedagogičtí pracovníci poté získávají osvědčení o absolvování akreditovaného semináře.
Učitelky a cvičitelky se velmi aktivně zapojují, a to nejen při samotném cvičení, ale i svými dotazy či sdílením zkušeností z projektu a své praxe.
„Jedním z našich hlavních zájmů je co nejvíce usnadnit pedagogům zařazování pohybu do každodenních aktivit, inspirovat je a pokusit se jim práci co nejvíce ulehčit. Chtěli bychom, aby celý projekt bavil nejen děti, ale i dospělé. Zapojením do projektu získávají pedagogové řadu metodických videí, ale i možnost účastnit se kurzů a seminářů, které pořádáme v průběhu školního roku v rámci celé České republiky," říká Věra Smejkalová. „Pokud jde o děti, jsme si vědomi, že motivovat je k pohybu, tak aby se stal přirozenou součástí jejich života, je v současné době čím dál tím náročnější. Proto kromě hlavního maskota projektu sokolíka Pepíka, pracovních sešitů nebo deníčku se samolepkami využíváme i řadu speciálních aktivit, které mohou děti plnit v průběhu nejen školního roku. Jedná se o pohybové i kreativní úkoly, při kterých se děti naučí něco nového a které je možné dělat jak v kolektivu, tak i v domácím prostředí," dodává.
V průběhu nejen školního roku přináší projekt Se Sokolem do života řadu doplňkových aktivit. Jednou z nich je například oblíbený Adventní kalendář sokolíka Pepíka, plný zajímavých a netradičních úkolů, které mají za cíl zpestřit dětem předvánoční čas a urychlit čekání na Ježíška. Jednotlivé úkoly se mohou provádět v kolektivu dětí, ale i v domácícm prostředím a poslouží tak rodičům jako inspirace, jak aktivně trávit čas se svými ratolestmi.