Česká obec sokolská

Největší busta Miroslava Tyrše?
Zřejmě ta v Bratislavě

01. 07. 2020

Nelze s jistotou říci, zda drží prvenství, mezi ty největší se ale určitě řadí. Zároveň patří mezi nejtěžší sbírkové předměty Múzea telesnej kultúry v Bratislavě. Jedná se o mramorovou bustu dr. Miroslava Tyrše, zakladatele Sokola, kterou v roce 1932 vytvořil Josef Pospíšil, představitel meziválečného sochařství na Slovensku.

Pospíšil v roce 1926 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, ve 30. letech 20. století spoluzaložil Sdružení slovenských umělců, jehož předsedou se následně stal. Tvořil hlavně v oblasti monumentální, komorní a užitkové plastiky, věnoval se ale také tvorbě památníků, reliéfů či bust.

Jeho Tyrš z bílého carrarského mramoru byl roku 1932 instalován v Tyršových sadech (téhož roku po Tyršovi pojmenovaných, dnes sad Janka Krále v Petržalce). Slavnosti odhalení pomníku se konaly při příležitosti 100 let od narození Miroslava Tyrše a neobešly se bez v té době častých útoků na vše, co bylo české. Věnceslav Havlíček, který se tehdy podílel na vzniku pomníku, na to vzpomíná:

„V roce 1932 provedli nepřátelé československé jednoty řadu silných útoků proti myšlence národní jednoty československé a jejím zastáncům. Smluveným a tajně připraveným pučem se zmocnili vedení Matice slovenské, demagogií a křikem ovládli sjezd slovenské mládeže v Turčianských Teplicích a znemožnili uplatnění československého směru, a novinářskými útoky, letáky, brožurami a terorem z kazatelen i odjinud se snažili znemožnit Tyršovy oslavy na Slovensku, zejména věnování a odhalení pomníku Tyršova v Bratislavě. Útok na sokolstvo a na Tyrše byl odražen na celé čáře – přispěly k tomu zase do značné míry zásluhy sokolstva o obranu Slovenska z r. 1919. Postavení Tyršova pomníku v Bratislavě a označení sadů v Petržalce jménem Tyršovým bylo uváděno jako čin vděčnosti Tyršovu sokolstvu za jeho pomoc při osvobozování Slovenska a za jeho oběti tomu přinesené r. 1918 a 1919.“

 busta1

Dále bylo vyčítáno, že přejmenováním parku na Tyršovy sady s dominující jeho bustou se zastiňují činy a význam Rastislava Štefánika. Ani to se zcela nezakládalo na pravdě, poněvadž v té době bylo po tomto slavném generálovi pojmenováno několik objektů.   

Josef Pospíšil na tvorbu doslova nadživotní busty použil monolit ze zbourané jezdecké sochy Marie Terezie, která stávala v Bratislavě. Po událostech v Mnichovu na podzim 1938 však byla busta odstraněna. „V noci před obsazením Petržalky Němci podařilo se nám odvézti Tyršův pomník a vykopati pod ním i pamětní listinu tam v pouzdře uloženou. Zasloužil se o to hlavně krajinský president Országh, který dal k disposici auta a sám se o to staral," vzpomíná opět Věnceslav Havlíček.

busta2

Poté busta zmizela neznámo kam. Nezvěstná byla až do roku 1988, kdy ji místní obyvatelé našli na skládce na Černé Vodě. Značně poškozené dílo bylo na náklady Múzea telesnej kultúry převezeno do Bratislavy a odborně zrestaurováno. Dnes je tato kulturní památka v dlouhodobé výpůjčce muzea Ústředí Sokola na Slovensku. Monumentální Tyršovu bustu můžete obdivovat, pokud navštívíte Tělocvičnou jednotu Sokol Bratislava I Vinohrady. Nachází se za skleněnou vitrínou ve foyer zdejší sokolovny.

(Text: K. Pohlová, M. Janouchová)

Další zajímavosti na http://www.sokolskepamatky.eu/

 

 

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace