Rekordní účast na Poděbradské cvičce
Závody přilákaly přes 260 gymnastů

30. 03. 2022

Po nucené přestávce, kterou v loňském roce nahradila on-line přehlídka gymnastických cvičení z domácích tělocvičen, zorganizoval gymnastický oddíl poděbradského Sokola pátý ročník závodů Poděbradská cvička. A návrat k tradici to byl velkolepý. Vyhládlá gymnastická veřejnost zaplavila pořadatele obrovským množstvím přihlášek a letošní ročník se tak stal největší sportovní akcí v novodobých dějinách poděbradského Sokola. Celkem se zúčastnilo 266 gymnastů a gymnastek z 21 oddílů napříč celou Českou republikou.

Místní tělocvična praskala ve švech, ale díky bravurně zvládnuté organizaci nedocházelo ke zbytečným prostojům. Sčítací komise dodávala výsledky za pomoci softwaru (vyvinutému a testovanému přímo na závodech našimi členy) bezchybně a v reálném čase, což umožňovalo průběžné vyhlašování výsledků jednotlivých kategorií. Maminky domácích závodnic se postaraly o občerstvení hostů v baletním sále (bufetu), přičemž výtěžek z prodeje se stal velmi pěkným počinkem na vybudování stálé gymnastické haly, k jejímuž realizování se nyní upíná největší množství energie poděbradských gymnastů.

O úvodní slovo celého gymnastického maratonu se postaral starosta města Poděbrady pan Jaroslav Červinka, o jeho odstartování pak ředitelka závodů paní Vlaďka Zmeškalová. Chlapci i dívky soutěžili v gymnastickém trojboji na vybraných nářadích, jenž byl doplňován vloženou disciplínou „hvězdováním“. Jedná se o neobvyklý závod spočívající ve snaze překonat na gymnastickém páse 12 metrovou vzdálenost přemety stranou (hvězdami) v co nejkratším čase.

Může nás těšit, že ani místní reprezentanti nezůstali v nabité konkurenci pozadu. Mezi chlapci naše barvy dovedl na stupně vítězů v kategorii mladších žáků Tobiáš Fajt z trenérské skupiny MUDr. Miroslava Zmeškala a to krásným třetím místem. V ženských disciplínách se dařilo zejména v královské kategorii nejstarších dívek, kterou opanovaly naše nejzkušenější přebornice Barbora Šmídová na prvním místě a Anna Vlková na místě druhém. Obě uspěly i ve vloženém hvězdovacím závodě, pouze si vyměnily stupínky, čímž jistě potěšily jejich trenérky Vlaďku Zmeškalovou a Annu Mengr. Ostatně v tomto závodě se dařilo místním borcům ještě více než v gymnastickém trojboji.

Mimo již zmiňovaných děvčat uspěli v dalších kategoriích tito místní odchovanci: mini žáci Michal Černý – třetí místo, mladší žáci Tobiáš Fajt – první místo, Radek Pošík – druhé místo, Jan Bedrna – třetí místo, II. kategorie dívky – Eliška Horníčková – dělené druhé místo, VI. kategorie dívky – Ema Větrovská – první místo.

Poděbradská cvička se již pevně etablovala v jarním programu gymnastických soutěží v České republice a nezbývá než věřit, že její věhlas bude i nadále stoupat. Místní gymnastická komunita je připravena pro to udělat maximum.

Závěrem nám dovolte poděkovat sponzorům akce a také děkujeme městu Poděbrady, které finančně podporuje nejen naše akce, ale celoročně i činnost T. J. Sokol Poděbrady.

Autor: Ing.Radek Smejkal