Přijďte v pátek 24. 6. do Tyršova domu na Noc sokoloven
Letos už poosmé

07. 06. 2022

Poosmé se veřejnosti otevřou brány sídla České obce sokolské – Tyršova domu na pražském Újezdě. Letos chceme podpořit sokolskou činnost směřující k uprchlíkům z Ukrajiny. Konkrétně jde o jednotu T. J. Sokol Slatiňany, která v prostorách vlastní sokolovny ubytovává lidi na útěku před válkou. V průběhu večera proto budeme vybírat dobrovolné vstupné a celý výtěžek bude věnován této jednotě. Návštěvníci se budou moci zúčastnit komentovaných prohlídek Tyršova domu, zaplavat si v bazénu, poslechnout si ukrajinské lidové písně zpívané rodačkou z Kyjeva Veronikou Pozniak, zajít zaswingovat na koncert (učitel tance bude přítomen). Zabaví se i děti, pro které Sokol Pražský sehraje pohádku s loutkovým divadlem vyrobeným v Užhorodě a bude pro ně připraven dětský koutek. A pro všechny je připravený swap = výměna oblečení. Nevyměněné kousky půjdou do charitativních obchodů. Program se odehrává v Tyršově domě, jehož součástí je barokní Michnův palác, tělocvičny, bazén a další prostory.

10:30, 13:00, 17:00 a 19:00 komentované prohlídky Tyršova domu a ve 21:00 večerní výstup na střechu

Pro zájemce jsou připraveny komentované prohlídky Tyršova domu. Vezměte si pohodlnou obuv. Výstup na střechu není vhodný pro osoby se sníženou pohyblivostí. V případě zájmu doporučujeme konkrétní termín rezervovat přes formulář na tomto odkazu, kapacita každé prohlídky je totiž omezena na 20 osob. Pro případné zrušení rezervace využijte tentýž formulář. Sraz před prohlídkou bude vždy u vrátnice č. 1. Tyršova domu (vchod od tramvajové zastávky Hellichova).

NS2022

17:00 až 20:30 SWAP = výměna oblečení

Vytřídili jste v poslední době své oblečení? A nevíte teď, kam s ním? Vezměte jej s sebou a třeba vám padne do oka zase něco jiného. Všechno oblečení, které nenajde nového majitele, bude předáno do charitativních obchodů.

16:00 až 21:00 plavání v bazénu Tyršova domu

Navštivte v rámci Noci sokoloven zdarma nejstarší krytý bazén v Praze. Kapacita bazénu na konkrétní čas je omezena. V případě zájmu proto doporučujeme bazén včas rezervovat. Rezervace platí vždy na 1 hodinu a můžete ji provést pomocí tohoto formuláře. Pro případné zrušení rezervace využijte tentýž formulář. Dostupnost jednotlivých časů si můžete zkontrolovat v této tabulce.

16:30 a 17:30 loutkové představení pro děti od 3 do 10 let

Představení bude odehráno v prostorách Michnova paláce. Pohádka Bohumila Schweigstilla se jmenuje Zlaté srdce a trvá asi 20 minut. Ve dvou reprízách uvidíte nejen skvělé loutkoherce Sokola Pražského, ale také unikátní staré loutkové divadlo vyrobené v ukrajinském Užhorodě.

17:00 až 20:00 bude k dispozici lektor, se kterým si vyzkoušíte písmenkovou abecedu (vhodné pro všechny)

Společným tématem letošní Noci sokoloven je 160 let od Tyršova tělocvičného názvosloví. Z něj jsme pro vás vytvořili speciální cviky, jejichž vzhled zobrazuje jednotlivá písmena v abecedě. S naším lektorem se dozvíte, jak na to. Workshop se bude odehrávat v tělocvičně T2.

18:30 koncert ukrajinských lidových písní

Přijďte se zaposlouchat do lidových písní daleké Ukrajiny, jak je interpretuje kyjevská rodačka Veronika Pozniak, toho času studující na Katedře autorské tvorby a pedagogiky pražské DAMU. V prostorách Michnova paláce vás okouzlí východní folklor, romantické tóny harmoniky a ženský zpěv. Koncert trvá cca 45 minut.

NS2022a

19:30 až 21:30 swingová tančírna s lektorem, k tanci bude hrát Letenský dixieland

Přijďte si poslechnout tradiční jazz 20. a 30. let minulého století a k tomu si zatancovat Lindy hop. Že jej neumíte? Budou tu i lektoři. Koncert se odehraje venku v atriu Tyršova domu, proto tomu raději přizpůsobte oblečení dle aktuální předpovědi počasí. Rezervace není nutná.

Dětský koutek, soutěže pro děti i dospělé

Po celou dobu programu bude v aule Tyršova domu pro malé návštěvníky připraven dětský koutek s omalovánkami, vystřihovánkami, hledáním rozdílů a dalšími věcmi. Starší návštěvníci mohou soutěžit o plavenky do bazénu Tyršova domu.

Jak se k nám dostanete?

– tramvajemi č. 12, 15, 20, 22 a 23 na zastávku Hellichova
– vstupů do areálu je víc: můžete jít od zastávky Hellichova přes malou pasáž s výstavou o sokolských olympionicích k vrátnici č. 1; z ulice Újezd přes nádvoří se sochou Miroslava Tyrše do Michnova paláce, nebo projít postranním dveřmi nalevo do Tyršova domu, nebo z Kampy, či ulice Všehrdova přes slavnostní nádvoří k vrátnici č. 2
– po areálu budou rozmístěny ukazalete a program a budou se tu pohybovat organizátoři v tričku Noci sokoloven – neváhejte se na ně obrátit s dotazy