Sbírka na opravu
sokolovny v Plaňanech

09. 06. 2023

Chátrající plaňanskou sokolovnu se rozhodla na začátku roku 2023 zachránit skupina stávajících a nových členů Sokola. Příspěvek na konzervaci střechy sokolovny poskytla obec, za což plaňanský Sokol děkuje, a nyní se snaží za pomoci sbírky získat finance na rekonstrukci, aby budova v brzké době sloužila jako kulturní, společenské a sportovní centrum obce.

K možnosti zapojit se do dotačních programů je téměř vždy nutné disponovat určitým finančním obnosem, proto členové Sokol Plaňany vyhlásili sbírku alespoň na částečnou úhradu prací souvisejících s rekonstrukcí sokolovny. Přispět můžete zde: https://www.darujme.cz/sokolovnaplanany.

"Poskytnutím finančního příspěvku podpoříte naši snahu o to, aby v Plaňanech byl opět důstojný stánek pro kulturní, společenskou a sportovní činnost."

Ideálním plánem je, aby velký sál o rozměrech 15x10 metrů s jevištěm plnil svoji původní funkci, kdy byl využíván pro cvičení sportovní všestrannosti. Tím může alespoň částečně odlehčit provoz v obecní tělocvičně, která je nyní téměř na hraně své kapacity. Dále by byl ideální pro konání plesů, koncertů, divadelních představení apod. V případě nepříznivého počasí je sem možné přemístit většinu venkovních akcích.

Malý sál v přízemí (10 x 6 m) s kuchyňkou by se vhodnými stavebními úpravami mohl proměnit v restauraci. Plaňanští plánují, že ve zbylých místnostech by byla vybudována šatna a sociální zařízení. Od dalších plánech využití čtěte ZDE.

Opravy sokoloven se často řeší i za pomoci sbírek. V poslední době například na vybudování základny na hřišti žádá o příspěvek Sokol Žabeň.

V nedávné minilosti sbírky pomohly sokolovnám v Třebechovicích pod Orebem, v Poděbradech, z Velkého Oseku, v Kutné Hoře. Křivoklát ve Valašském Meziříčí nebo v Kostelanech.

První sokolovna vznikla v roce 1863 v Praze a do dnešních dnů se po republice zachovalo asi 750 sokoloven. Mnohé z nich jsou architektonickými skvosty a centrem dění měst a obcí. Přijít se na některé můžete podívat v rámci Noci sokoloven v pátek 23. června 2023.