Vzdělávání ve sportu je důležitým tématem nejen pro společnost, ale samozřejmě i pro Českou obec sokolskou. Organizovat a realizovat semináře má za úkol především Ústřední škola ČOS. Za posledních deset let prošlo jejími akcemi víc než osm a půl tisíce účastníků.
Po dvou slabších covidových letech školí a doškoluje Ústřední škola ČOS více než tisíc členů Sokola ročně. K tomu je potřeba přičíst ještě školení v samotných župách a vzdělávacích střediscích odboru všestrannosti v Olomouci a v Českých Budějovicích.
„Zájem sokolů vzdělávat se je velký, a to i ze strany mladší generace, což je pro budoucnost Sokola hodně důležité. Naší snahou je mít vyškolené cvičitele, kteří umějí vést své hodiny nejen bezpečně, ale taky zajímavě. Má to ale i jiný aspekt. Na školeních se setkávají podobně založení jedinci, vzájemně se inspirují a vznikají tam často dlouhodobá přátelství. Pro nás je to zase výborná příležitost, jak navázat kontakt s motivovanými členy," říká Martin Chlumský, 1. místostarosta ČOS a ředitel Ústřední školy. „Pro velký zájem jsme letos museli třeba otevřít hned dva semináře cvičitele všestrannosti III. třídy," dodává.
Právě absolvování tohoto základního semináře je podmínkou pro samostatnou cvičitelskou práci v Sokole. Rozsah včetně dvou víkendů prezenčně společně s webinářem je 50 hodin. Během nich se účastníci naučí, nejen jak vést samostatně cvičební jednotky, ale získají i tipy na jejich náplň vždy přizpůsobenou dané věkové kategorii. Důraz je kladený i na první pomoc nebo právní problematiku. Samozřejmě nechybí informace o spolku jako takovém. „Kapacita semináře je zhruba 30 lidí. Většina věcí probíhá tak, že si účastníci vše zažijí na vlastní kůži. Třeba při sportovní gymnastice, kde je velmi důležité, aby si vyzkoušeli dopomoc. Tam teorie nestačí," říká Alžběta Bendíková, metodička Ústřední školy ČOS.
Obsahem semináře je sportovní všestrannost, ale třeba i cvičení rodičů s dětmi, jakož i zmíněná gymnastika, zdravotní a tělesná výchova nebo plavání. Pokud by se chtěl účastník dál vzdělávat třeba ve cvičení rodičů s dětmi, nabízí ČOS další desítky speciálních školení. Odlišná je situace u sokolských trenérů, u kterých se o školení a doškolování starají přímo sportovní svazy.
K získání osvědčení cvičitele III. třídy je potřeba zvládnout test a obhájit závěrečnou práci, kdy si každý cvičitel připraví cvičební jednotku, jejíž část pak předvede v praxi. „Cvičitelský průkaz platí pět let, poté je potřeba se zase doškolit na stejném semináři anebo v průběhu těch pěti let absolvovat jiné doškolovací akce v rozsahu nejméně 30 hodin. To držiteli automaticky prodlouží všechny kvalifikace. Pokud má tedy třeba tři, nemusí mít 90 hodin školení," říká Alžběta Bendíková.
Automaticky se platnost cvičitelských průkazů prodlužuje jak při práci v činovnických funkcích v župách, tedy například náčelníkům a náčelnicím, tak v ústředních cvičitelských sborech nebo odborných komisích a při vedení náčelnictva ČOS, stejně tak učitelům, kteří mají uznanou aprobaci tělesná výchova a pracují ve své profesi, nebo i cvičitelům starším 60 let.
Pro vyšší kvalifikaci je potřeba absolvovat seminář, jehož rozsah se odvíjí od vzdělání účastníků. Středoškolákům postačí 150 hodin, kdežto na ty se základním vzděláním jich čeká 200. Na základě úspěšného absolvování je možné získat i živnostenský lit pro poskytování tělovýchovných služeb. Toto školení pořádá Ústřední škola ČOS obvykle jednou za dva roky. Podmínkou přijetí je věk minimálně 18 let a platná kvalifikace školení III. třídy. Platnost je stejně jako u průkazu III. třídy, tedy pět let v Sokole, jinde platí už neomezeně. Pro doškolení jsou stanoveny stejné podmínky.
Nejvyšším vzděláním, kterého lze v ČOS dosáhnout, je cvičitel I. třídy. Má doživotní platnost. Automaticky ho získávají absolventi vysokých škol s tělovýchovným zaměřením, tedy typicky učitelé tělocviku. Školení cvičitele I. třídy pořádá ČOS ve spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Naposledy se konalo před deseti lety, proto se teď připravuje další. Podmínkou účasti je platné osvědčení o absolvování obou nižších úrovní. „Sestry a bratři s takto vysokým vzděláním hrají v Sokole důležitou roli. Často v něm působí jako metodici, organizátoři postupových soutěží nebo třeba jako autoři sletových skladeb. Díky svým hlubokým znalostem mohou výrazně ovlivnit program v jednotách," říká Martin Chlumský.
Kromě vzdělávání cvičitelů nabízí ČOS také školení pro rozhodčí, a to v celé řadě sportů - ve sportovní všestrannosti, gymnastice, šplhu, atletice, plavání, florbalu nebo TeamGymu. Všechny nabízené semináře najdete na webu sokol.eu.
Plánované semináře v Praze
Plánované semináře v Olomouci