Sídlo České obce sokolské zdobí grafika k výročí 160 let
Projekt se připravoval skoro rok

26. 04. 2022

Grafika s na první pohled rozeznatelnými dvěma hlavami sokola zdobí od začátku tohoto týdne zeď u Tyršova domu - sídla České obce sokolské. Vytvořil ji uznávaný streetartitsta Michal Škapa ke 160. výročí založení Sokola.

V noci ze soboty na neděli se na zdi u Tyršova domu objevila rozměrná malba s dvěma hlavami sokolů a letopočty 1862 a 2022. Nejde o nelegální sprejerský výtvor, ale umělecké graffiti od Michala Škapy, který grafiku vytvořil jako připomínku výročí 160 let od založení Sokola.

„Grafika se mi moc líbí. Upozorňuje na to, že v „domě za zdí“ sídlí moderní sportovní a kulturní spolek. Na grafice jsou i letopočet 1862, který připomíná 160 let od založení, které si letos připomínáme. Takže i ten, kdo by nevěděl, že zde sídlí Sokol, bude mít důvod přemýšlet, co grafika symbolizuje a možná mu ty hlavy sokolů napoví,“ říká starostka České obce sokolské Hana Moučková.

„Tento nápad vznikl v loňském roce a projednávali jsme ho s památkáři, kteří nakonec souhlasili, z čehož mám velkou radost. Grafitti je symbolem toho, že i když má Sokol 160 let, tak je moderní. Nejen ve sportu, ale i v umění, které je nedílnou součástí činnosti našich více než tisíce jednot napříč republikou. Těší mne, že se to v centru Prahy, které bývá některými považováno za skanzen, podařilo,“ uvedl ředitel Kanceláře ČOS Marek Tesař.

Noční tvorba „sprejera“

V noci na neděli 24. dubna začalo dílo vznikat. Na bíle natřené speciální desky připevněné na zeď historického objektu Tyršova domu, jejichž instalace byla podmínkou památkářů, Michal Škapa dataprojektorem se speciální čočkou promítal grafický návrh, který barvami ve spreji na zeď přenesl.

Jejich tvorba neunikla pozornosti policie, která na místo přijela okolo jedné hodiny ráno ze soboty 23. na neděli 24. dubna. „Ukázali jsme jim všechna povolení, a když odjížděli, tak nám řekli, ať si v klidu dál malujeme. Zdůraznili, že takový pokyn nedávají moc často,“ řekl s úsměvem Michal Škapa při předání malby vedení České obce sokolské. Upřesnil, že na tvorbu této grafiky spotřebovali asi 30 plechovek barvy. „To není zase tak moc, i když se zdá, že ta zeď je velká. Běžně spotřebujeme okolo 50 plechovek,“ vysvětlil před svým výtvorem Michal Škapa.

S velkým úspěchem se setkaly grafické listy s názvem Nazdar!

Velký zájem byl o 160 originálních grafických listů Nazdar!, které Škapa očísloval a podepsal. Ze sokolského online obchodu zmizely velice rychle. Peníze z jejich prodeje jsou určeny do fondu na opravu sokoloven.

K dispozici je ještě jedna grafika - Stay strong!

Pokud máte zájem o tvorbu Michala Škapy, můžete si koupit grafiku Stay strong!, kterou vytvořil po invazi Ruska na Ukrajinu. Je na ní opět sokol, prim hraji ukrajinské barvy. Stále je k dostání v sokolském obchodě a jejím zakoupením přispějete do fondu, který bude rozdělovat finanční pomoc těm jednotám, kde pomáhají uprchlíkům před hrůzami války.