Sokol Karlín oslavil
155 let existence

23. 11. 2022

Tělocvičná jednota Sokol v pražském Karlíně ve čtvrtek 10. listopadu večer oslavila 155 let své existence vystoupením dětí i dospělých. Celovečernímu sportovnímu, gymnastickému a tanečnímu vystoupení přihlížely dvě stovky rodičů, příznivců sportu i lidí spjatých s touto pražskou čtvrtí.

Večer s názvem Akademie Sokola Karlín patřil moderní gymnastice nebo folklórnímu vystoupení dětí v krojích. Ukázka některých sportů by nebyla divácky atraktivní a tak karlínští volejbalisté nacvičili taneční choreografii na píseň Jiřího Schelingera Švihák Lázeňský. Po parketách mezi žebřinami a lany pro šplh vířili tanečníci v slaměných kloboučcích a s deštníky.

„Sokol je organizace s velmi dlouhou historií, která je úzce provázaná s českými dějinami, přesto zůstává moderní a přitažlivá i v dnešní době. Naše sokolovna v Karlíně je několikrát za týden plná menších i větších dětí, které sem chodí sportovat. Vodí je sem jejich rodiče nebo prarodiče, kteří k nám sami chodili nebo chodí cvičit a tradice žije dál," říká náčelník Sokola Karlín Jan Kroupa.

Kulturní část sokolských tradic v oslavách představovala divadelní scénka divadla Baribal o Břetislavu Lyčkovi. Tento doktor a sokol léčil československé vojáky zraněné při atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Dnes se po něm jmenuje náměstí s parkem jen pár stovek metrů od sokolovny v Karlíně.

„Sport udržuje lidi v dobré fyzické i duševní kondici, přesně v rámci sokolského hesla Ve zdravém těle zdravý duch. Je skvělé, že děti, dospělí i senioři mají stále chuť cvičit i se setkávat. Karlínská sokolovna je nejen budovou pro sportování, ale také místem setkání, kde vznikají a udržují se pevná přátelství," říká Kroupa.

Stovka příznivců sokolských myšlenek z Karlína podala v roce 1867 žádost o zřízení místního sokola. První vybavení se nakupovalo z výnosů z pořádání zábav i z veřejné sbírky, sportovalo se v místní škole. Dnešní budova karlínské sokolovny vznikla o dvacet let později podle návrhu stavitele Josefa Blechy staršího a je státem chráněnou kulturní památkou a dokladem pražské neorenesanční architektury. Pro širokou veřejnost pořádá místní sokol vždy na podzim závod Běh karlínským sadem.

Autorka: Linda Salajková