Na 8. 10. připravil Sokol Mladá Boleslav bohatý program
- hry, sportovní akce i výstavu

13. 10. 2021

Sokol Mladá Boleslav připravil na Památný den sokolstva program pro děti i dospělé. Jednou z „lahůdek“ tamní výstavy byla možnost vzít si do ruky historické zbraně, návštěvníci se také mohli potkat s legionáři.

I letos jsme se 8. října sešli v sokolovně T. J. Sokol Mladá Boleslav, abychom uctili památku padlých sester a bratrů, kteří položili své životy za obranu vzácných hodnot.

Připravili jsme úkolové hry zaměřené na SVOBODU, VLASTENECTVÍ a STATEČNOST. Děti a dospělí odpovídali na otázky o naší vlasti, plnili sportovní disciplíny dle svobodného výběru a statečně vyšli na střechu sokolovny s doprovodem.

Vystaveny byly též fotografie naší jednoty ze starých dob a byla i možnost setkat se s legionáři a potěžkat si historické zbraně.

Vítězové úkolových her za zásluhy nesli Prapory hodnot, které si děti samy vytvořily, a to k fontáně na Výstavišti, kde jsme Večerem sokolských světel zakončili společný večer. Každý zapálil svíčku v lodičce za jednoho padlého bratra nebo sestru.

8. ŘÍJNA

Z rozhodnutí zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven.

Gestapo v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů a naprostá většina z nich se již na svá místa po skončení války nevrátila.

Tato akce byla nejrozsáhlejším zásahem proti členům Sokola v celé jeho historii a postihla především řadu jeho nejvyšších představitelů, a tím i významných osobností celého národa, které, jak ukázal další vývoj naší společnosti, pak v jejích dalších osudových chvílích nenahraditelně chyběly.

Cílem a smyslem této akce byla totální likvidace celého spolku. Říjnové události roku 1941 představují nejpočetnější zásah totalitní nacistické moci vedený proti skupině občanů dobrovolně se organizujících v jedné zájmové organizaci.

Každý rok si 8. října připomínáme naše padlé bratry a sestry během tří domácích odbojů. V roce 2019 jsme si poprvé připomněli Památný den sokolstva jako Významný den České republiky.

Věříme, že si hodnot; SVOBODA, VLASTENECTVÍ, STATEČNOST; o které naši předci usilovali a kterým jsme společně vytvořili prapory, budeme všichni vážit a že o ně budeme více a více pečovat!

Text: Samuel Bazo

Foto: Petr Linhart