Sokol s knírem opět podpořil Movember
Vybral rekordních 39 999 korun

21. 12. 2020

Sokol Libeň se Movemberu účastní od roku 2012 a letos druhým rokem nekopal jen na vlastním rybníčku. Tým mužů Sokola Libeň jsme přejmenovali na Sokola s knírem a otevřeli tak náruč všem kdo mají dobrou vůli se připojit. Letos se nám pro Fond mužů proti rakovině povedlo vybrat 39 999 korun. Jde o dosavadní rekord.

Každý listopad probíhá v mnoha zemích světa Movember. Přesmyčka dvou anglických slov Moustache (knír) a November (listopad) znamená událost, která má za cíl upozorňovat na typicky mužská onemocnění. Převážně rakovinu varlat, onemocnění prostaty a duševní zdraví.
Zatím co ženy mají v obecné míře zodpovědně svého gynekologa od věku dorostenek, muži navštěvují svého urologa, buďto vzácně nebo v případech, kdy už nějaký problém vznikl.

knír2

Jak se dá připojit?

Co se nás mužů týče, můžeme v první řadě o dodržování prevence a tím jít příkladem dalším. Krom občasného samovyšetření a pravidelných návštěv lékaře, je třeba omezovat nezdravé návyky jakými jsou kouření, alkohol, špatné stravovací návyky a podobně.

Co se žen týče (a to platí oboustranně!) jde o všímavost. Pokud jde o ducha, je třeba naslouchat navzájem duševnímu zdraví, všimnout si pokud není něco v pořádku. Pokud jde o tělo, naprostou většinu  nádorů na mužském cvičebním náčiní odhalí partnerka nebo partner a to může platit I v případě typicky ženských onemocnění.

Jako prevenci duševního zdraví, je během movembru doporučen pohyb. Je to přece, pravda, že bez radosti z pohybu, není radost ze života. V našem případě by šlo často o nošení dříví do lesa. Jde o další příležitost popohnat sokoly, kteří jsou někde mezi prvním a druhým dechem a o příležitost zverbovat mezi nás další členy.

knír3

Mimo tyto hlavní aktivity, probíhá během listopadu každý rok sbírka. Muži v řadě států po světě si nechávají růst kníry a závodí v týmech v tom, kdo vybere víc finančních prostředků pro léčbu specificky užských onemocnění.
Letošní movember skončil. Prevence a příkladná péče o zdraví, pro sokola nekončí nikdy.
Tak nazdar přístě.

Text: Josef Kubišta