Po roce skončil první kurz Ústřední školy ČOS věnovaný gymnastice, který je akreditovaný MŠMT. Všestrannost Sokola má nové instruktory gymnastiky. Vzdělávali se po deset víkendů a skončený víkend věnovali závěrečným zkouškám.
Dnes odpoledne skončil nejdelší kurz Ústřední školy České obce sokolské v její novodobé historii. Kromě toho, že to byl nejdelší kurz, je i zcela novým typem vzdělávacího programu v nabídce Ústřední školy. Vzdělávací program je zaměřený na širokou oblast gymnastiky a byl akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Úspěšní absolventi získali osvědčení "Instruktor gymnastiky" a byli "vyřazeni" pro Náčelnictvo Odboru všestrannosti České obce sokolské. Prakticky to znamená, že se stali čerstvými posilami Odboru všestrannosti s požadovanými zkouškami.
„Kvůli nejrůznějším omezením proti šíření covidu jsme museli řadu konzultací, které začaly loni v lednu, udělat online. Účastníci kurzu se reálně setkali až na páté konzultaci," vysvětluje ředitel Ústřední školy Martin Chlumský. Podle něj bylo celkem 10 víkendových konzultací a nyní skončené celovíkendové zkoušky.
„O víkendech se účastníci seznámili například s gymnastikou pro všechny, sportovní gymnastikou, párovou gymnastikou a mnoha dalšími formami a druhy gymnastiky. Cvičili také se stuhou i na kladině. Lektory jim byli ti nejlepší odborníci z vysokých škol ale i reprezentační trenéři z T. J. Sokol Brno I., včetně předsedy České gymnastické federace a starosty této jednoty Martinem Vlkem.
V praktických trénincích se účastníci učili poskytovat záchranu a dopomoc na malých i větších pomocnících, metodiku nácviku, často zkoušeli nové prvky sami na sobě. Absolvovali řadu domácích úkolů, vytvářeli krátké pohybové skladby, připravovali rozcvičky, a také psali závěrečnou práci, kterou musí při zkouškách obhájit před odbornou porotou.
Skončený zkouškový víkend začal tím, že si v sobotu dopoledne frekventanti vylosovali dvě témata z gymnastické "latiny", k nimž měli připravit teoretický úvod, který před zkušební komisí detailně rozebrali a pak předvedli na mladých sokolských sestrách a bratřích, jak by postupovali v praktické části výuky. Velký důraz komise kladla na bezpečnost budoucích svěřenců nových instruktorů. Někteří zkoušení si dokonce vysloužili potlesk komise za perfektní předvedení metodických postupů, záchrany i dopomoci.
Po praktické zkoušce došlo na obhajobu odevzdané písemné práce, ke které si účastníci kurzu vyslechli hodnocení zkoušejících. Většinou byla skvěle hodnocena práce s relevantními zdroji a také obrázky, na kterých bylo vidět, jak který cvik správně provádět.
Libor Ruchař z T. J. Sokol Vyšehrad při praktické ukázce záchrany a dopomoci na kruzích prozradil, že občas byla jsou cviky nebezpečné i pro samotné instruktory. To, když si například stoupli nešikovně k cvičícím pomocníkům. „Dostal jsem odmrštěnými kruhy do nosu, takže si teď dávám větší pozor na to, co by se mohlo stát a kam mohou kruhy letět," vysvětlil před ukázkou členům komise.
Libor Ruchař z T. J. Sokol Vyšehrad v detailu přes kruhy.
Z komunikace mezi účastníky kurzu bylo cítit, že se za rok docela sžili a drželi si vzájemně palce. „Kurz nám ukázal, že postupnými kroky se dá docílit i cviků, o kterých jsme si mysleli, že nikdy nebudeme se svěřenci nacvičovat. Najezdili jsme toho po republice hodně a bylo inspirující slyšet ty, kteří v gymnastice něco dokázali," vyzdvihl největší přínos kurzu Tomáš Dragoun z T. J. Sokol Libeň.