Sokolové oslavili výročí založení spolku
V Tyršově domě darovali přes 16 litrů krve

17. 02. 2021

16. února uplynulo 159 let od založení Sokola. Letos poprvé jeho členové slavili dobrým skutkem – darovali krev. Díky Sokolské kapce krve, projektu, který funguje napříč celou republikou už od roku 2015, darovali přes 700 litrů nejcennější tekutiny. Vůbec poprvé ale Sokolská kapka krve zažila hromadný odběr v Tyršově domě.

Během necelých čtyř hodin sokolové a jejich příznivci darovali přes 16 litrů krve. Na lehátka v tělocvičně postupně ulehlo 36 lidí, z toho zhruba dvě třetiny mladých dárců do třiceti let. Právě získání prvodárců bylo hlavním cílem akce.

„Mám ohromnou radost, že počet dárců v Sokolské kapce krve roste každý rok o desítky procent. Laskavost, nezištnost, pomoc potřebným, zájem o svět kolem nás, to jsou sokolské hodnoty, k nimž se tímto projektem hlásíme. Hromadný odběr v Tyršově domě se velmi povedl a věřím, že se nám na podzim podaří uspořádat další,“ uvedla Hana Moučková, starostka ČOS.

„Získání nových, mladých dárců, kteří jsou aktivní, je vždy velkým přínosem, protoře je ntná neustálá obměna a doplňování dárcovské základny,“ říká Miloš Bohoněk, primář oddělení hematologie a krevní transfuze v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Kolik litrů krve darovali sokolové za celý loňský rok, bude jasné během pár dní, čísla se ještě sčítají. Kdo nestihl hromadný odběr a chtěl by krev darovat, může se do Sokolské kapky krve zapojit kdykoliv během roku.

Všechny potřebné informace naleznete ZDE.