Sokolové v Domažlicích opravují sokolovnu
Na fasádu se vrátí i socha sokola

11. 01. 2022

Loni uběhlo 85 let od postavení domažlické sokolovny a sokolové si dali krásný dárek – opravili fasádu přední části budovy a štít navíc odzdobili sokolským logem. Rekonstrukce probíhá v sokolovně dlouhodobě, změn se dočkal nejen exteriér, ale k lepšímu se mění i vnitřní prostory, včetně tělocvičny.

Plášť sokolovny nebyl opravovaný od jejího postavení. Renovace stála 250 tisíc korun. „Většinu nákladů jsme si hradili z vlastních zdrojů, podařilo se nám sice získat dotaci z Plzeňského kraje, ale na dalších místech jsme neuspěli, proto jsme se nemohli pustit také do zateplení,“ říká Josef Váchal, starosta Sokola Domažlice.

Sokolovna PŘED a PO rekonstrukci:

Sokolovna Domažlice před Sokolovna Domažlice 2

Sokolovna prochází postupnou rekonstrukcí už delší dobu. „Máme nové sociální zařízení v celé budově, nové parkety v tělocvičně i nové nářadí. Provedli jsme odvodnění celého sokoliště a už před dvaceti lety jsme investovali do modernizace kotelny a výměny topného systému. Většinu jsme hradili z vlastních zdrojů,“ říká Josef Váchal.

I do budoucna čeká domažlické sokoly hodně práce. Vše se bude odvíjet od finanční situace, ale chtěli by zateplit severní část sokolovny a dát novou fasádu zbytku budovy včetně nových oken a dveří. Na jaře by pak měl na opuštěný podstavec (vlevo nahoře, viz. foto) přiletět nový sokol, kterého pro nás vyřezává místní sochař. Socha sokola byla z podstavce odstraněna koncem války a s nástupem komunismu byla zlikvidována.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/ksKWebcRbZY" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>