Večer sokolských světel v Dobřichovicích
Sokolové pustili po Berounce 40 lodiček

16. 10. 2021

Letos jsme se již posedmé sešli za soumraku v pátek 8. 10. 2021 v dobřichovickém kempu, abychom pouštěním lodiček společně uctili sokoly padlé za války. Už tři roky je 8. říjen vyhlášen Památným dnem sokolstva a významným dnem ČR.

Zruční rodiče opět pomohli svým dítkům vyrobit pěkná plavidla, která pak nadělala plno parády nejen na vodě, ale i na předcházející výstavce. Některé „přírodnější“ lodě z kůry byly zdobené barevnými listy, květinami, šiškami, kamínky, mušličkami, ořechy, šípky, peříčky a mechem, další plavidla z prkýnek zase odpovídala výbavě domácnosti – nesla ruličky od toaleťáku, papírové plachty a vlajky, provázky, kusy látek, stěžně ze špejlí či komíny z pauzáku nebo pečícího papíru. Na vlajkách plavidel se objevovaly nejen pirátské motivy, ale i sokolské logo, česká vlajka či letopočet 2021. Moc hezký byl i jeden pracně svázaný vor.

Na úvod všechny přítomné přivítala náčelnice odboru sportovní všestrannosti a stručně vysvětlila důvod této lodičkové tradice. Potom jsme se přesunuli na pláž pod vrbou a na klidnou hladinu Berounky pustili lodičky se zapálenými svíčkami. V pozadí s nasvíceným dobřichovickým zámkem vykouzlila sokolská lodičková světýlka tajemnou atmosféru. Holinkami vybavené děti se se svými loděmi mohly rozloučit až ve vodě, což jim suchobotky záviděly. Počasí nám přálo, nepršelo, ani nefoukal vítr, který by svíčky dětem zhasínal.

Vzpomínkové akce se zúčastnilo asi 60 účastníků a 40 lodiček. Nejmladšímu dítěti byly 2 roky, nejstaršímu dítěti 13 let a nejstaršímu doprovodu 80 let.

Text: Jana Maxová a Irena Nolová, Odbor sportovní všestrannosti T. J. Sokol Dobřichovice