Juniorské vítězky Wimbledonu
zdobila odvážnost a deblový duch

18. 07. 2023

Sokol Říčany může být patřičně hrdý. Na jeho dvorcích vyrostly Laura Samsonová a Alena Kovačková, od neděle wimbledonské šampionky! V patnácti letech si na londýnské trávě v All England Clubu poradily díky své sehranosti, šikovnosti, odvaze i schopnosti realizovat rady trenérů se staršími soupeřkami a ovládly soutěž juniorek ve čtyřhře.

Samsonová a Kovačková nevstupovaly do turnaje v roli favoritek. V pěti zápasech ale ztratily v náročných větrných podmínkách jen jeden set. Třikrát si poradily s nasazenými páry, ve finále s nebezpečnou domácí dvojicí a slaví největší úspěch kariéry.

"Holky jsou šikovné, odmalička tenis milují a hrály krásně," řekla Eva Kovačková, maminka Aleny. "Sešlo se to ideálně a dopadlo neuvěřitelně," doplnil táta Petr Kovačka, bývalý 109. hráč deblového žebříčku ATP.

Na dvorci se většinou Samsonová a Kovačková měřily s od dva až tři roky staršími soupeřkami. Razanci servisu a úderů eliminovali šikovností a sehraností. Čtyřhru totiž spolu hrají odmalička. "Každá ví, co druhá umí a dokážou se povzbudit, když se nedaří. Týmový duch je jejich největší síla. Hrály deblově a nebály se být odvážné," vyzdvihl Kovačka.

K triumfu přispěla i dobrá taktika. A fakt, že Samsonová a Kovačková dokázaly realizovat rady trenéra během utkání. Při zápasech juniorů jsou totiž povolené i během hry, pokud jsou hráčky na straně, kde je kouč v hledišti. Projevily se zkušenosti Kovačky z deblových turnajů okruhu ATP. "Holky poslouchají a snaží se hrát, co se jim řekne. Nakonec to je ale vždycky na nich. Zvládly to a klaplo to!" řekl Kovačka.

Úspěch přinese nadějím českého tenisu především sebevědomí do další práce. Podle slov Kovačky se naučí, že hrát a porazit se dá každý. "Posunem bylo, že se poučily z proher na předešlých turnajích a ve Wimbledonu zvládly líp složité situace. To je skvělé," uvedl Kovačka.

S tenisem začínaly Kovačková i Samsonová od prvních krůčků. "Nepřeháním, co se naučily chodit a unesly raketu, tak hrály. A rády," upozornila Eva Kovačková.

Forhend a bekhend se učily na kurtech Sokola Říčany. Aktuálně reprezentují pražskou Spartu, ale za Říčany stále hostují v soutěži družstev žen, tak jako letos na jaře. „Pořád jsou s klubem spjaté, ale směrem dál v kariéře to prostě jinak nejde a je potřeba hrát za jeden z velkých klubů," vysvětlil Kovačka.

Po Wimbledonu čeká Lauru Samsonovou i Alenu Kovačkovou náročný turnajový program, ať už individuální či týmová reprezentace ČR. Přijít se podívat na um wimbledonských šampionek můžete od 5. srpna na Pardubické juniorce nebo od 14. srpna na pražských Spojích na mezinárodním turnaji ITF.