Česká obec sokolská

Zemřel vynikající trenér atletiky Jiří Lesák
Dlouholetý člen Sokola Opava

14. 11. 2021

Včera pozdě večer dorazila z Opavy smutná informace o tom, že zemřel bývalý československý rekordman ve skoku o tyči a vynikající trenér Jiří Lesák ze Sokolu Opava. Mezi jeho svěřence patřila Kateřina Baďurová nebo Jan Kudlička. Bylo mu 66 let.

Trenér, kterému se říkalo Šéf - Jiří Lesák ze Sokolu Opava  podlehl těžké nemoci v sobotu 13: listopadu odpoledne. Starosta opavského Sokola Jiří Štindl napsal na jejich web aktualitu s titulem Sbohem Šéfe. Upřesnil v něm, že Jiří Lesák trénoval v Sokole od roku 2000.

„Se skokem o tyči začínal v Opavě u svého otce, poté při studiích na Elektrotechnické fakultě reprezentoval VŠ Praha a nakonec závodil v armádním dresu Bánské Bystrice, kde ukončil svou profesionální kariéru ČS rekordem 537 cm. Poté se přesunul do Ostravy, kde začal trénovat. Nelze opomenout jména jako Adam Ptáček či Kateřina Baďurová. V roce 2000 se vrátil do rodné Opavy a zaujmul nepostradatelnou funkci v Sokole Opava. Mezi jeho největší opavské úspěchy lze určitě považovat jména jako Jan Kudlička nebo Michal Balner,“ uvádí se na webu Sokol Opava.

Starostka České obce sokolské Hana Moučková přijala tuto zprávu s velkým zarmoucením. Sokol ztratil aktivní sportovní osobnost, která navíc předávala své zkušenosti a nadšení pro atletiku mladším generacím. V řadě z nich vyvolal nadšení pro královnu disciplín - atletiku a především pro tyčku," řekla starostka ČOS.

Podle serveru Atletika.cz začínal v deseti letech s hokejem, s atletikou ve třinácti ve Slezanu Opava, jeho prvním trenérem byl otec Miroslav. Ve dvaceti se přesunul do Prahy, kde se ve Vysokých školách připravoval dalších pět roků pod vedením Pavla Berana. Vojenskou službu strávil v Banské Bystrici u Františka Vavrinčíka, svůj poslední osobní rekord 537 si v roce 1981 skočil v barvách zdejší Dukly. (Jako někteří jiní krajané se tím stal i slovenským rekordmanem, jeho výkon navíc vydržel ve statistikách na čele ještě 22 let.)

Mezi jeho největší úspěchy patřila účast na mistrovství Evropy v Praze v roce 1978, kde skončil v kvalifikaci. Reprezentoval také v 17 mezistátních utkáních, z toho třikrát v evropském poháru. Jako první český tyčkař překonal 520 cm (522, Ostrava 7. 6. 1978) i 530 cm (530, Praha 10. 6. 1980). Celkem šestkrát v letech 1977 až 1981 posunul hodnotu československý rekord z 515 až na 537 centimetrů. Federálním šampionem se stal třikrát, jednou venku a dvakrát v hale, českých titulů získal šest, čtyři venku a dva hale.

Jméno Jiřího Lesáka ještě nabylo na významu po skončení vlastní závodní činnosti. V letech 1998 do 2000 vedl tréninkovou skupinu ve Vítkovicích, poté se přesunul do rodné Opavy (do Sokola). Na obou místech jeho rukama prošli tyčkaři, z nichž mnozí oblékli reprezentační dres a někteří i z vrcholných soutěží přivezli cenné kovy – byť už třeba ne pod jeho vedením.

Mezi nejvýznamnější svěřence patřili (řazeno abecedně): Kateřina Baďurová (stříbro MS, 2x OH), Daniela Bártová (světová rekordmanka, stříbro HME, 4. na OH), Michal Balner (7. OH a MS, 6. HMS), Richard Havlásek (2x MU), Jan Kudlička (stříbro ME, bronz HMS a ME, 3x finále OH), Martin Kysela (účastník MS a HME), Adam Ptáček (stříbro HMS, 6. ME, 1x účast OH), Zdeněk Šafář (1x MU, 2x mistr ČR). Pro většinu z nich byl prvním tyčkařským trenérem.

Více, včetně reakce svěřenců na tuto smutnou zprávu se lze dočíst na webu Českého atletického svazu

Čest pamáce Jiřího Lesáka!

Newsletter

Generální partner

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNEŘI

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace