Babí léto - skladba pro ženy a seniorky

Zpívají: Helena Vondráčková, Judita Čeřovská, Petr Rezek, Jiří Korn
Střihová úprava: Zdeněk Barták, Jiří Strohner

Autorky skladby: Štěpánka Sadílková, Tereza Kosíková (Sokol Horoměřice)
Vedoucí skladby: Štěpánka Sadílková
Metodik: Iva Kosíková

Kontaktní email pro zájemkyně o nácvik: babileto.slet@sokol.eu

Značková síť       4 x 4
Nářadí a náčiní  deštník
Odkaz na materiály ke skladbě

O skladbě se mluvilo dopředu - hlavně kvůli sletovému oblečení a deštníku.

Podívejte se na reportáž, která se vysílala v Událostech ČT 24. června  řeč v ní byla i o dalším sokolském projektu Noc sokoloven.

Jak se vaše skladba jmenuje, o čem je a co má vyjadřovat?

Skladba se jmenuje Babí léto a má několik významových rovin. Obecně je babí léto vnímáno jako slunný, barevný a příjemný okamžik v jinak chmurném podzimním období. Stejně tak je ve skladbě pomyslnou červenou nití příběhu déšť, který symbolizuje sychravé počasí. Nepřízni osudu se však dá čelit společnou aktivitou, jak ženy a seniorky ve skladbě ukazují.

Pracujete i s nářadím (náčiním), s pomůckami - jak?

Cvičebním náčiním je deštník, který je ve skladbě použit ve dvojím barevném provedení, sytě žluté a malinově růžové. Ženy jej při cvičení používají v zavřené i v otevřené podobě.

Co vás inspirovalo při tvorbě skladby, co bylo prvním impulsem?

Jednoznačně skupina žen z T.J. Sokol Horoměřice, jíž jsme mnoho let součástí. Jedná se o skvělou partu, která je věkově velmi rozmanitá. Většina členek oddílu jsou vrstevnice našich maminek, jsou zde ale i děvčata ve věku dorostenek.

Proč jste se rozhodli vytvořit skladbu pro tuto věkovou kategorii?

Naše ženy se pravidelně zúčastňovaly všesokolských sletů již od roku 2000. Cvičily vždy v dynamické a mladistvé skladbě. Věk se však zastavit nedá a pro některé cvičenky byly postupem času nácviky velmi náročné. Touha po svěží skladbě však v našich „odrostlých dorostenkách“ zůstala. Naším záměrem bylo vytvořit skladbu, která by byla náročností pohybů adekvátní pro danou věkovou kategorii, ale současně takovou, aby ženy nadále mohly projevovat svého mladistvého ducha.

Nejzajímavější moment skladby (který by třeba i mohl divákovi uniknout) z pohledu autora?

Netradiční je práce s kapucí, která je nejen vizuálním prvkem choreografie, ale rovněž dotváří dějovou linii skladby.

Zajímavé momenty skladby, na které se mohou cvičenci těšit?

Zajímavých momentů je ve skladbě mnoho a věříme, že zábavných pasáží si cvičenky ve skladbě najdou nespočet. Pro ženy budou jistě výzvou stepově taneční vsuvky, či vzájemné proplétání deštníků. Nejvíce je roztančí závěrečná část s dynamickou hudbou.

Co vás inspirovalo při navrhování cvičebního úboru

Příběh skladby o dešti a letní bouřce dal obrys i cvičebnímu úboru. Tunika s kapucí vychází z tvaru volné pláštěnky a legíny jsou přeneseným symbolem pro tanec v dešti. Tyrkysová a bílá barevnost úboru je zvolena rovněž tematicky.

Co vás při nácviku nejvíce překvapilo nebo potěšilo

Překvapením pro nás bylo neutuchající nadšení našich cvičenek. I po roce intenzivních nácviků probíhalo každé cvičení s úsměvem, děvčata si i zpívala. Velice nás těšila vzájemná pomoc a podpora v celém týmu.

Který moment ze skladby či prvek choreografie máte nejraději a proč?

Největší odměnou pro nás je, když si cvičenky skladbu užívají. Pevně doufáme, že se podaří radost z pohybu přenést i na diváky. Jedním z oblíbených momentů je závěrečný oddíl skladby, který díky své živé a dynamické hudbě rozproudí všechny na ploše i na tribunách.

Jak se vám podařilo získat cvičence pro pracovní předvedení a máte zajímavou historku z nácviku?

Sehnat více než sedmdesát cvičenek nebylo jednoduché, ale nakonec se podařilo poskládat skvělou skupinu děvčat s podobným smýšlením a typem humoru. I když to byly z hlediska nácviků velice náročné dva měsíce, všechny jsme to zvládly a listopadové předvedení jsme si užily.

Kdo vám nejvíce pomohl se skladbou kromě spoluautorů?

Rády bychom poděkovaly konzultantkám Ivaně Jiránkové a Dáše Honové za zpětnou vazbu v průběhu tvorby. Velice si vážíme bezmezné pomoci Lenky a Blanky Kocmichových, které nám byly vždy nablízku i se zásobou rad a nápadů. V neposlední řadě děkujeme za podporu a pomoc vedení OV ČOS. A nemůžeme opomenout ani partu cvičenek z listopadového předvedení.