Česká obec sokolská

Jak vybrat lékárničku
do tělocvičny

19. 07. 2023

Velmi častým dotazem na seminářích a školeních cvičitelů a trenérů bývá vybavení lékárničky v sokolovně. Je třeba hned na úvod říci, že žádná vyhláška neuvádí, co by měla povinně lékárnička v tělocvičně obsahovat. Jedině pokud by se v prostorách sokolovny konala zotavovací akce pro děti, pak bude muset být lékárnička vybavena podle přílohy č. 4 k vyhlášce č. 106/2001 Sb.

Předpokládá se ovšem, že obsah tělocvičné lékárničky bude minimálně v rozsahu autolékárničky. Ta obsahuje několik důležitých položek, které se liší svým počtem dle kategorie autolékárničky: hotový obvaz s polštářkem, hotový obvaz se dvěma polštářky, náplast hladká na cívce, obinadlo škrticí pryžové, jednorázové rukavice pryžové, izotermická fólie a nůžky.

Dále se do tělocvičné lékárničky doporučuje jódový (např. Jodisol, Betadine, Braunol) a (v případě alergie na jód) nejódový (např. Septonex, Cutasept, Softasept) dezinfekční prostředek, léky proti bolesti a při horečce (např. Paralen, Panadol, Brufen, Ibalgin), lék proti alergii (volně prodejné antihistaminikum – např. Zyrtec, Analergin). 

Seznam dalších položek je značně individuální a je třeba ho přizpůsobit vlastním podmínkám. Například pokud bude v sokolovně také ubytovna, někteří by uvítali přípravek proti průjmu (např. Smecta), digitální teploměr nebo aktivní uhlí (Carbo medicinalis, Carbosorb) při otravě. Též záleží na finančních možnostech jednoty, zdali lékárničku doplní mastmi proti bolesti svalů a kloubů (např. Dolgit, Voltaren) nebo si dokonce pořídí AED (automatizovaný externí defibrilátor).

Při sportovní činnosti se hodí trojcípý šátek, sterilní čtverce, obvaz sterilní, obinadlo pružné nesterilní – dvě velikosti, různé druhy náplastí s polštářkem (např. voděodolné, hypoalergenní), stripy na drobné rány, pinzeta, chladivé gelové komprese, resuscitační rouška/maska a respirátor. 

Rovněž je vhodné na dvířka lékárničky nalepit seznam telefonních čísel na praktického lékaře, dětského lékaře, pohotovost a záchrannou zdravotnickou službu. Neuškodí přidat karty první pomoci.

Lékárnička musí být přístupná všem cvičitelům, trenérům a dalším činovníkům, pro které je určena, ale zabezpečena před malými dětmi. Musí být umístěna na suchém temném místě. Většina léků se má uchovávat při pokojové teplotě (8-25 °C). Provozovatel je povinen udržovat lékárničku v řádném stavu a jednotlivé druhy zdravotnických potřeb obměňovat podle exspirace (data spotřeby). Její vybavení je nutno pravidelně kontrolovat a po každém použití doplňovat. Nepoužitá (prošlá) léčiva vracíme do lékárny. Léčiva jsou dle zákona považována za nebezpečný odpad. 

Při podávání léků se řídíme informacemi v příbalovém letáku! Dětem do 16 let nepodáváme přípravky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou (např. Acylpyrin), neboť mohou způsobit poškození jater i dalších orgánů.

Každý úraz, ošetření a podání léku musíme zaznamenat do Knihy úrazů, která je vedena v každé tělocvičné jednotě. Do knihy úrazů se zapisují tyto údaje: pořadové číslo úrazu, jméno, popřípadě jména, příjmení a datum narození zraněného, druh zranění a zraněná část těla, popis události, při které k úrazu došlo, včetně údaje o datu a místě události, zda a kým byl úraz ošetřen, jména svědků úrazu, podpis toho, kdo provedl zápis.

Samozřejmě každému přeji, aby se žádný úraz nestal a lékárničku nepoužil. Ovšem vždy je lepší být připraven!

 

Text: Tomáš Jelen, Zdravotní komise ČOS

 

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace