Legendární gymnasta Zděněk Růžička
Kandidátem ČOS na cenu Oddanost sportu

10. 12. 2020

Česká obec sokolská nominovala legendu sokolského sportu, bratra Zdeňka Růžičku, na cenu Oddanost sportu, která bude udělena v rámci prestižní ankety Sportovec roku 2020. Zdeněk Růžička, který letos oslavil 95. narozeniny, je dvojnásobným olympijským medailistou, trojnásobným mistrem republiky a také sokolem tělem i duší. V Sokole Brno I působil jako závodník, trenér, činovník a v letech 1995 - 2002 dokonce jako starosta (do svých 77 let!).

Pokud bychom v Česku hledali osobnost, která sportu zasvětila svůj celý život, která poznala všechny jeho vrcholy a pády, proslavila český sport za hranicemi, a která zanechala svůj odkaz v generaci mladých sportovců, nemůžeme minout jméno Zdeňka Růžičky, ať se vydáme po kterékoliv z těchto cest.

"V České republice se najde málo těch, kteří by si cenu s názvem Oddanost sportu zasloužili víc než Zdeněk Růžička. Je zároveň sokolskou legendou, v Sokole Brno I působil jako závodník ještě před zákazem roku 1948, později jako trenér, a nakonec jej po roce 1990 obnovoval, aby se na mnoho let stal jeho starostou. Jsem hrdá na to, že Zdeňka v Sokole máme," uvedla k nominaci starostka ČOS Hana Moučková.

Legenda české gymnastiky, dvojnásobný olympijský medailista, trenér, který vychoval desítky špičkových gymnastů, sokol, který se učil u předválečné generace bratrů Aloise Hudce a Jana Gajdoše, a také organizátor, který se po roce 1989 aktivně pustil do obnovy sokolské organizace a bez jehož úsilí a erudice by dnes určitě neexistoval špičkový oddíl gymnastiky v Sokolu Brno I.

Sportovní příběh Zdeňka Růžičky (nar. 1925) začal v rodných Ivančicích, respektive v místním Sokole, v němž objevil svět gymnastiky. Ten pak neopustil v podstatě až do dnešních dní. Díky Sokolu a gymnastice se brzy spřátelil i s legendárními sokolskými gymnasty a olympijskými vítězi Janem Gajdošem a Aloisem Hudcem. „Byl jsem tam v dobré společnosti.  Víte, dřív byla ohromná čest být sokolem. Nedokážu to víc popsat, ale třeba když byl někdo náčelník, to bylo vyznamenání. Musel to být člověk skvělého charakteru a nějakého vzdělání,“ vzpomínal v rozhovoru pro časopis Sokol na své začátky.

Sportovní kariéru přerušila válka, během níž kvůli zákazu Sokola musel tajně trénovat na nářadí ukrytém v otcově cihelně a poté byl dlouhou dobu totálně nasazen. Ihned po jejím konci ale na předválečné úspěchy navázal - reprezentoval Československo na třech olympijských hrách (1948, 1952 a 1956), přičemž už na té první v Londýně získal dvě bronzové medaile. Po konci aktivní kariéry v roce 1957 začal pracovat jako trenér a za tři desítky let působení v této pozici vychoval celé generace československých reprezentantů. Zde zažil i nejčernější chvíli svého sportovního života - při tréninku, který vedl, se těžce zranil jeho syn, v té době jeden z nejnadějnějších českých gymnastů.

Po roce 1989 se s elánem pustil do obnovy sokolského hnutí v Brně. V letech 1995 - 2002 vedl jako starosta největší sokolskou jednotu a zároveň jeden z největších sportovních klubů v ČR – Sokol Brno I. I  díky jeho úsilí dnes patří gymnastický oddíl Sokola Brno I k nejlepším v republice.

Oddanost sportu Zdeňka Růžičky je trvalou inspirací pro generace českých gymnastů.