Národní sportovní agentura odstartovala
v Tyršově domě

05. 02. 2020

Za účasti předsedy vlády Andreje Babiše se v Aule Michnova paláce v Tyršově domě konala úvodní tisková konference Národní sportovní agentury, nové ústřední instituce českého sportu. Vedení agentury zde představilo svou činnost, plány na financování českého sportu a také složení svého poradního orgánu, Národní rady pro sport. V ní zasedne i starostka České obce sokolské Hana Moučková.

„Pro mě a naši vládu je sport velmi důležitý a budeme navyšovat prostředky sportovcům. Letos půjde celkem o 7,2 miliardy Kč. S projektem Národní sportovní agentury jsme přišli proto, aby se peníze do sportu dostávaly transparentně,“ uvedl premiér ČR Andrej Babiš.

Premiér Babiš také kritizoval administrativní náročnost klíčového programu Můj klub, jehož prostřednictvím jdou dotace přímo do sportovních oddílů. Mnoho oddílů nakonec dotaci nedostalo, protože se nedokázalo vyrovnat z požadovanými formalitami. Toho se chce NSA vyvarovat.

„Český sport je po pádu Sazky podfinancovaný, problém je hlavně ve sportovní infrastruktuře. Podařilo se nám vyjednat na vládě navýšení financí do sportu na dvojnásobek a v navyšování chceme pokračovat,“ uvedl předseda NSA Milan Hnilička (ANO), bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz, nyní poslanec a vládní zmocněnec pro sport.

„Jsme rádi, že Národní sportovní agentura počítá s oblastí sportu pro všechny. Jsem připravena zde hájit zájmy této oblasti, kterou považuji za klíčovou pro zdravý rozvoj české společnosti. Věřím, že sport pro všechny bude podporován stejně jako sport výkonnostní,“ uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

V nově ustaveném poradním orgánu nazvaném Národní rada pro sport zasedne 27 osobností, které budou pomáhat s koncepcí podpory sportu. Kromě Hany Moučkové bude jejími členy i několik sportovních legend, například Jaromír Jágr, Pavel Nedvěd, Kateřina Neumannová, Barbora Špotáková či Radek Štěpánek.

Kompletní složení Národní rady pro sport

• NSA – předseda Milan Hnilička
  • Za sportovní legislativu a negativní vlivy ve sportu Alexander Károlyi
  • Za olympijské hnutí Jiří Kejval