Oštěpařka Vanda Srbová Marušová
je veteránskou světovou rekordmankou

25. 04. 2024

Co mají společného Barbora Špotáková, Jan Železný a Vanda Srbová Marušová? Všichni tři drží světový rekord v hodu oštěpem. Starostka břevnovského Sokola Vanda Srbová Marušková se stala světovou rekordmankou mezi veteránkami v kategorii W 70 v sobotu 20. dubna 2024 výkonem 32,69 m. Blahopřejeme!

Vanda Srbová Marušová vytvořila světový rekord kategorie W 70 na Libeňské veteraniádě v Praze. Výkonem 32,69 m oštěpem o váze 500 gramů překonala téměř o metr (0,81 m) Američanku Lindu Cohnovou (31,88 m). K výkonu přispěl nemalou měrou i její trenér a manžel v jedné osobě br. Vladimír "Áva" Srb, člen T. J. Sokol Kbely.

Vanda Srbová Marušová se v mládí věnovala atletice, hlavně hodu oštěpem. V 25 letech ale ze zdravotních důvodů ukončila aktivní sportovní činnost. Po 40 letech, přesně v roce 2019, se k závodění vrátila. Oprášila  oštěp a sbírá úspěchy.

Je několikanásobnou veteránskou mistryní republiky. V kategorii W 65 se stala mistryní světa i Evropy a hodem dlouhým 33,24 m drží český rekord. Do kategorie W70 vstoupila letos a vedle domácího šampionátu je vrcholem sezony mistrovství světa v atletice veteránů ve švédském Göteborgu 13. - 25. 8 2024.

Text s využitím Kateřiny Košlíkové Mezerové, členky výboru T. J. Sokol Praha - Břevnov

Srbová Marušová