Slavíme již 158 let od založení Sokola, víte ale kdy se potkal Tyrš s Fügnerem?

Přesné založení Sokola se datuje ke dni 16. února 1862, kdy se v Panské ulici v Praze sešlo několik příznivců Tyršovy myšlenky založit Tělocvičnou jednotou pražskou, jež brzy poté přijala název Sokol. Prvním starostou se stal Jindřich Fügner a prvním náčelníkem právě Miroslav Tyrš, tvůrce ideové náplně. Jak se tito dva muži vlastně potkali, když pocházejí z různých sociálních podmínek a dělí je od sebe 10 let?

Národní sportovní agentura odstartovala v Tyršově domě

Za účasti předsedy vlády Andreje Babiše se v Aule Michnova paláce v Tyršově domě konala úvodní tisková konference Národní sportovní agentury, nové ústřední instituce českého sportu. Vedení agentury zde představilo svou činnost, plány na financování českého sportu, a také složení svého poradního orgánu, Národní rady pro sport. V ní zasedne i starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Se Sokolem do života: CESTA KOLEM SVĚTA V LOMNICI NAD POPELKOU

Je pátek 24. ledna 2020, sedm hodin ráno a v lomnické sokolovně už je pěkně živo a rušno. Téměř dvě desítky cvičitelů a přátel lomnického Sokola se začínají připravovat na CESTU KOLEM SVĚTA - hravý workshop plný pohybu pro mateřské školy, který je realizován v rámci projektu České obce sokolské “SE SOKOLEM DO ŽIVOTA aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky”.

Sokol Milovice je Neziskovkou roku 2019

Tělocvičná jednota Sokol Milovice získala titul Neziskovka roku za rok 2019. Prestižní ocenění, které uděluje Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS), bylo milovické jednotě uděleno v kategorii Malých neziskovek. Soutěž Neziskovka roku se letos konala již po sedmé.

Odešla sestra Libuše Dutnarová, někdejší náčelnice Sokola Pankrác a neúnavná organizátorka sokolského života

V sobotu 11.ledna 2020 zemřela Libuše Dutnarová, někdejší náčelnice Sokola Pankrác a určitě jedna ze služebně nejstarších členek Sokola. Vstoupila do něj už v roce 1929! Ještě na prahu své devadesátky, v roce 2013, založila tradici Sokolského putovního praporu pro účastníky sokolského setkání v rakouském Oetzu. Poslední rozloučení se bude konat ve Strašnicích v pátek 17.1. 2020 v 11:00. Infomaci sdělil České obci sokolské vnuk sestry Dutnarové Petr Švec.

Před 30 lety byl obnoven Sokol

"VŠEM SOKOLŮM! Již jsme informovali o tom, že znovu vzniká Čs. obec sokolská. Neuvedli jsme ovšem, kam se mohou zájemci obrátit. Tuto chybu chceme napravit. Sokolové se mohou hlásit na adresách…" Těmito slovy vybízel sokoly inzerát publikovaný 2. prosince 1989 v deníku Svobodné slovo.

PŘEBORY ČOS 2020 VE VOLEJBALE MUŽŮ A ŽEN LIGOVÝCH DRUŽSTEV OPĚT ÚSPĚŠNÉ.

První víkend v novém roce 4.-5.ledna se opět uskutečnily Přebory ČOS mužů a žen. Do choceňských hal (ZŠ Sv. Čecha a VK Choceň) se sjelo osm nejlepších sokolských ženských týmů a osm týmů v kategorii mužů v čele s dlouhodobě nejlepším týmem v soutěžích ČVS z Dobřichovic a lídrem I. ligy Bučovicemi. Poprvé se podařilo dohodnout účast nejznámějšího rakouského SOKOLA z Vídně, kteří hrají nejvyšší rakouskou soutěž „bundesligu“. A je to skvělé navázání kontaktů nejenom sportovních, ale i společenských.

Prosincové vydání časopisu Sokol

Dostává se k vám poslední vydání časopisu Sokol v letošním roce. Od příštího roku dojde v jeho vydávání k některým změnám. O nich se více dovíte právě v tomto vydání, v němž naleznete i objednávkový lístek na předplatné časopisu v roce 2020. A samozřejmě v prosincovém vydání je pro vás připraveno množství dalších zpráv o dění v Sokole. Součástí časopisu jsou i jeho pravidelné přílohy Vzdělavatelské listy – tentokrát se věnují historii jednotlivých žup – a Metodické listy.

Časopis Sokol v roce 2020

Změny v rámci strategie Sokol 2030 jste už určitě zaznamenali. Nová vizuální identita České obce sokolské se líbí, a tak je na čase udělat něco i s časopisem Sokol – vždyť v současné podobě vychází již patnáct let. Změny, k nimž v roce 2020 dojde, schválil na svém prosincovém zasedání Výbor ČOS.

Společnost ČEPS a.s. bude už 4. rokem generálním partnerem České obce sokolské

Spolupráce České obce sokolské a jejího generálního partnera, společnosti ČEPS, vstoupí v lednu už do 4. roku. Společnost ČEPS, jejíž doménou je správa rozvodné energetické sítě, začala Sokol podporovat už v roce 2017, tedy v období před XVI. všesokolským sletem, a od té doby partnerství nabírá na intenzitě.

Všechny aktuality

<<  Leden 2020  >>

Staň se sokolem

Už 150 let rozvíjíme tělo, ducha i mysl.

Chci vědět více