24. 09. - 01.10. 2023

Sletová štafeta 2023

Sletová štafeta se koná už poosmé. Letos se jako nit vine od 23. září projektem #BeActive Sokol spolu v pohybu, do kterého se zapojí přes 300 sokolských tělocvičných jednot a 240 přímo do štafety. Štafetové kolíky s nadsázkou poplavou po vodě, poběží, pojedou na kole, tramvají, v kočárku i vystoupají na vrcholy.

Kolíky přes župy doputují do krajských měst. Krajské kolíky různé velikosti zkrášlí stuhy jednot. Doplněny sletovými poselstvími se vydají do sokolské centrály v Tyršově domě. První říjnový den je zde slavnostně předají sletovému výboru. Do Prahy se sjedou krojovaní zástupci žup a někteří přijedou i historickou tramvají.

Sletové sokolské štafety vznikly dřív než ty olympijské. Jen se jim tenkrát říkalo Rozestavné běhy. Běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu T.G. Masarykovi. Běželi jen muži a urazili na sedmi tratích 1661 kilometrů. V roce 1947 se zapojilo 46 029 lidí, ale tradici pak přetrhl komunistickým zákaz Sokola. K obnovení došlo v září 2005 a od té doby štafeta znovu startuje sletový rok.